suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestám do Finska

AKTUALIZUJEME -  Při cestě z České republiky do Finska se cestující musí prokázat certifikátem o absolvovaném očkování, prodělání COVID-19  nebo negativním výsledkem COVID testu.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ FINSKA A TRANZIT

Z ČR lze přicestovat do Finska bez nutnosti dokládat důvod vstupu. Cestující přijíždějící přímo z ČR má při vstupu do země povinnost předložit:

1) certifikát o kompletním očkování,
2) certifikát o prodělání nemoci COVID-19 v posledních 6 měsících,
3) certifikát o první dávce očkování, od které uplynulo před vstupem do Finska min. 14 dní, nebo
4) výsledek negativního testu, který není starší než 72 hod.

V případě, že cestující nedisponuje žádným z uvedených certifikátů, bude mu nařízen test na hraničním přechodu. Pokud to není možné, musí se otestovat během 24 hodin po vstupu. V případech 3) a 4) anebo pokud absolvuje první test až po vstupu do Finska, má cestující povinnost podstoupit (další) test za 3 – 5 dní po vstupu. V případě nedodržení této povinnosti hrozí pokuta. Do obdržení výsledku testu se musí cestující vyhnout kontaktům s ostatními lidmi a zůstat doma nebo v místě, kde je ubytován.

Na test po příjezdu se lze objednat přes Finentry.

Výše uvedené povinnosti neplatí pro cestující, kteří přijíždí ze zemí s nízkým výskytem onemocnění COVID-19. ČR mezi tyto země zařazena není.

Výše uvedené povinnosti neplatí pro děti mladší 16 let.

Občané a rezidenti Finska mají vždy právo vrátit se do země. Ostatním může být vstup do země odepřen, pokud nesplní podmínky vstupu.

! Veškeré informace zde uvedené jsou pouze informativního a nezávazného charakteru - závazná aktuální pravidla jsou k dispozici v anglickém jazyce na stránkách Finské pohraniční stráže a finského Národního úřadu veřejného zdraví (THL). Shrnutí THL k pravidlům týkajícím se vstupu do země přiloženo v angličtině rovněž v příloze.

2. DOPRAVA

V současnosti zajišťuje přímé letecké spojení mezi Helsinkami a Prahou společnost Finnair (aktuální podmínky zde).

Nejvyužívanějšími námořními přepravci osob i aut jsou společnosti Tallink nebo Viking Line. Přímé námořní spojení do Německa zajištuje společnost Finnlines (Helsinky-Travemünde ). 

Aktuální podmínky z hlediska povinnosti předložit při odletu příslušný certifikát ohledně COVID-19 si vždy ověřte u dopravní společnosti, se kterou cestujete. V případě automobilové dopravy do/z Finska si ověřte informace o podmínkách tranzitu na stránkách jednotlivých českých zastupitelských úřadů zde

3. OPATŘENÍ

Finsko rozděluje regiony podle vážnosti situace do tří fází šíření epidemie: 16 regionů je v současnosti v první fázi, 4 regiony ve druhé a žádný region ve třetí, nejvážnější.

 V tuto chvíli jsou omezeny otevírací hodiny restaurací a barů v regionech ve druhé fázi. Určitá omezení se týkají také akcí pro veřejnost.

O aktuálně platných opatřeních v jednotlivých regionech proti šíření COVID-19 více zde (u některých regionů informace k dispozici pouze ve finštině).

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Finská pohraniční stráž, která zveřejňuje pravidla cestování do Finska

- Národní úřad pro zdravotní a sociální péči (THL), který zveřejňuje i statistiky ohledně vývoje epidemie

-Velvyslanectví ČR v Helsinkách

VisitFinland

Dodatečné informace k dispozici také na COVID Help line (Finsko) +358 (0) 931 010 024

5. NÁVRAT DO ČR

Ministerstvo zdravotnictví ČR aktuálně zařazuje Finsko do kategorie zemí s vysokým rizikem výskytu COVID-19 (červená). Zařazení do jednotlivých kategorií je aktualizováno obvykle jednou týdně. Podrobněji na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Podmínky návratu do ČR ze zahraničí podle jednotlivých kategorií zemí v závislosti na jejich rizikovosti zde.

Seznam testovacích míst naleznete na internetových stránkách města, kde se zdržujete. Místa, kde lze test absolvovat, je možné po vyplnění registračního formuláře zjistit také například na stránkách Finentry.

 

přílohy

THL-arriving in Finland 211 KB PDF (Acrobat dokument) 16.9.2021