suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Finska a návratu do ČR

AKTUALIZUJEME:

VSTUP NA ÚZEMÍ FINSKA

Při cestách z České republiky do Finska jsou od 1. 7. 2022 všechny zdravotní kontroly na hranici zrušeny. Všechny povinnosti zavedené v souvislosti s COVID-19 byly zrušeny i pro cesty z Finska do ČR.

 

UPOZORŇUJEME, že jednotliví dopravci mohou rozhodnout, zda umožní cestujícímu zahájit přepravu. Podmínky jednotlivých dopravců se mohou v některých případech lišit. Ověřte si proto prosím před cestou podmínky svého dopravce.

! Veškeré informace zde uvedené jsou pouze informativního a nezávazného charakteru - závazné informace mohou poskytovat pouze kompetentní finské orgány: Finská pohraniční stráž, (RAJA) Národní úřad veřejného zdraví (THL) a Finské velvyslanectví v Praze. Na stránkách THL a RAJA naleznete rovněž pravidla ohledně cestování do Finska ze zemí mimo EU.

V případě automobilové dopravy do/z Finska si ověřte informace o podmínkách vstupu (tranzitu) do jednotlivých zemí po cestě na stránkách jednotlivých českých zastupitelských úřadů zde

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

O aktuálně platných opatřeních v jednotlivých regionech proti šíření COVID-19 více zde (u některých regionů informace k dispozici pouze ve finštině).

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě příznaků onemocnění lze test absolvovat zdarma  – seznam testovacích míst naleznete na internetových stránkách města, kde se zdržujete. Pozitivně testovaná osoba je následně kontaktována telefonicky lékařem, který jí nařídí karanténu v rozsahu 5-10 dnů.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Finská pohraniční stráž, která zveřejňuje pravidla cestování do Finska

- Národní úřad pro zdravotní a sociální péči (THL), který zveřejňuje i statistiky ohledně vývoje epidemie

VisitFinland

Dodatečné informace k dispozici také na COVID Help line (Helsinky) +358 (0) 931 010 024

Seznam testovacích míst naleznete na internetových stránkách města, kde se zdržujete. 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí.  I nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy. 

Aktuální pravidla cestování do ČR jsou dostupné na stránkách Ministerstva zahraničních věcí či Ministerstva vnitra.

Další důležité informace k situaci okolo COVID-19 jsou k dispozici také na stránkách Ministerstva zdravotnictví a na tzv. Covid portálu.