suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
img_0374
Foto: Marek Boháč
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EG: Česko 90. let objektivem fotografky P. Pasanen

V rámci projektu Embassy Gallery představuje české velvyslanectví v Helsinkách další finskou umělkyni s vazbami k České republice. 11. května 2012 zahájilo výstavu s názvem České prostory fotografky Pauliiny Pasanen. Série snímků zachycujících lidské osudy v období politických a společenských změn vznikla před dvaceti lety na Kladensku.

„Fotila jsem všechno, co bylo pro mne jako mladou Finku neznámé a vzrušující: rychle se ztrácející prostředí socialismu, koncentrační tábor v Terezíně, historická místa, svět středoevropských pohádek a bájí, který byl najednou skutečný.“ Tak vzpomíná Pauliina Pasanen na své působení v Čechách v letech 1992-93, kdy sbírala materiál pro diplomovou práci při studiu fotografie. Zaměřila se na životní osudy lidí na Kladensku v době, kdy země procházela politicky a společensky významným obdobím změn. "Zajímalo mě zejména to, jak dějiny vrhají jedince z jedné situace do druhé a předpokládají jejich přizpůsobení se novému řádu." S odstupem dvaceti let autorka vybrala sérii nejpůsobivějších snímků vystihujících atmosféru místa a doby pro výstavu v prostorách českého velvyslanectví v Helsinkách. „Dvacet let mi přineslo zkušenosti z pomíjivosti vlastního života. Při pohledu na tyto fotografie si říkám, jak si my lidé připadáme důležití v závislosti na sobě a své době,“ uvedla Pauliina Pasanen při slavnostním zahájení. „Vidím ty obrázky jako jakousi připomínku běhu času, jeho nenávratnosti a toho, jak někdejší sláva vyhasne, zčerná a nová vegetace pokryje památníky a scény ideologií a světových názorů. Pocit, že jsme článkem v kontinuitě generací, je utěšující.“ Výstava je další v řadě projektů v rámci Embassy Gallery, která prezentuje díla českých a finských umělců a vytváří prostor pro setkání přátel současného výtvarného umění.  

Pauliina Pasanenvyučuje fotografii a vizuální komunikaci na Univerzitě aplikovaných věd v Lahti. Je autorkou několika odborných publikací. Zajímá ji inscenovaná fotografie, která podle ní dobře zapadá do postmoderního umění, a již přizpůsobuje v oblasti dokumentární fotografie, zpochybňujíc její tradice.

Pozvánka

Embassy Gallery

přílohy

EG: Česko 90. let objektivem fotografky P. Pasanen 772 KB PDF (Acrobat dokument) 14.5.2012