suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hokejový kanonýr Milan Nový v Síni slávy IIHF

Český velvyslanec Martin Tomčo přivítal na ambasádě hokejového veterána Milana Nového v doprovodu dcery Karolíny. Blahopřál mu k uvedení do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF), které se konalo v helsinském hotelu Histon Kalastajatorppa na okraji mistrovství světa v hokeji.

Hokejový kanonýr Milan Nový je 22. Čechem, kterému se dostalo této pocty. V krátkém proslovu poděkoval rodině a trenérům, kteří ho v kariéře vedli. "Je to velká pocta, mám obrovskou radost. Když člověk vidí hráče, proti kterým hrál, tak mi proběhlo hlavou, že jsem hokej trošku uměl," řekl po slavnostním ceremoniálu českému velvyslanci. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že dá ještě hodně branek, protože stále aktivně hraje za veterány.

Spolu s šedesátiletým dvojnásobným mistrem světa vstoupili mezi legendy bývalí útočníci Raimo Helminen z Finska a Rus Pavel Bure, obránce Phil Housley z USA a kanadský trenér Andy Murray. Cenu Paula Loicqa za přínos mezinárodnímu hokeji převzal Kanaďan Kent Angus.


Milan Nový sehrál celkem devět turnajů na mistrovství světa a olympijských hrách a z osmi si přivezl medaile. Vedle zlatých ze světových šampionátů z let 1976 a 1977 získal čtyřikrát stříbro a jednou bronz. Stříbro si přivezl i z olympijských her v Innsbrucku 1976, mimo stupně vítězů skončil jen o čtyři roky později pod pěti kruhy v Lake Placid. S 15 body se ale tehdy stal nejproduktivnějším hráčem olympijského turnaje.

Zářil i při dvou startech na Kanadském poháru. V roce 1976, kdy Československo hrálo finále, se podělil o pozici nejlepšího střelce turnaje a byl i členem All Star týmu. Nechyběl ani na stejném turnaji v roce 1981.

Šestkrát byl československým mistrem (pětkrát s Kladnem a jednou s Jihlavou), třikrát vyhrál anketu Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu. S 594 góly je suverénním lídrem Klubu hokejových střelců deníku Sport, který zohledňuje počet branek v reprezentaci (120) a nejvyšší domácí soutěži (474).

Galerie


Milan Nový