suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krtek pomáhá nemocným dětem

Velvyslanectví ČR v Helsinkách předalo 50 krtečků jako sponzorský dar pro malé pacienty ve finských nemocnicích. Hračky, které laskavě poskytla firma Moravská ústředna Brno, převzal Mikko Möltsi, který se stal jakýmsi dobrovolným „emisarem“ krtečka na finských klinikách. Slavnostního předání se účastnili český velvyslanec a Mgr. Nora Boháčová, attaché zastupitelského úřadu, která tento projekt koordinovala.

Pan Möltsi již po několik let navštěvuje helsinské nemocnice a malým pacientům rozdává Krtečky zakoupené z vlastních úspor. Jeho iniciativu vysoce oceňují jak lékaři a zdravotní personál, tak rodiče malých pacientů, kterým krtek pomáhá zapomenout na bolest a zpříjemňuje nekonečně dlouhé dny na nemocničním lůžku. Poté, co se o jeho nezištných aktivitách dozvědělo velvyslanectví a společnost Moravská ústředna Brno, kde Krtečci přichází na svět, rozhodly se činnost p. Möltsiho podpořit.

Pan Möltsi si ze všech animovaných hrdinů vybral právě postavičku Zdeňka Milera jako zvláštního posla zdraví, který rozdává radost a útěchu nemocným dětem. „Dobrá vůle Krtka uprostřed tohoto uspěchaného světa je obzvlášť důležitá. Je to přátelská, nápomocná a zvědavá postava, která si umí poradit,“ vysvětluje pan Möltsi, čím může český hrdina oslovit finské děti. „V animacích Milerova Krtka je takřka vždy malé ponaučení, které je i v současnosti aktuální. Kromě toho Krtek na rozdíl od mnoha současných postav pro děti nepoužívá násilí.“ Český Krtek tak rozzářil tváře již řadě dětí v nemocnicích v Helsinkách a chystá se vyrazit i do dalších finských měst.

 

Krtek ve Finsku

Millerův Krtek patří ve Finsku mezi nejpopulárnější animované hrdiny, který na celé čáře poráží disneyovské postavičky a co do obliby se mu může vyrovnat snad jen finský Moomin. Na příbězích Myyrä (Krtka) vyrostlo několik generací, které už desítky let baví jeho filmy i knížky. Krtkovy ilustrace dokonce zdobí i finské vlaky. 

Více o společných aktivitách velvyslanectví a Krtka:

Galerie


Krtek pomáhá nemocným dětem