suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jazzový projekt zemí V4 na dvou koncertech v Helsinkách

Ve dnech 18.-19.6.2013 vystoupila skupina jazzových umělců na dvou koncertech v Helsinkách; na Esplanade a v jazzovém klubu Storyville. Na organizaci projektu se podílela velvyslanectví zemí V4, kulturní instituce a krajané. Koncertů se za Českou republiku s velkým úspěchem zúčastnil saxofonista Ondřej Štveráček.

Saxofonista Ondřej Štveráček patří už celé desetiletí k nejvýraznějším postavám českého jazzu v Česku. Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma, pravidelně spolupracuje s Radovanem Tariškou, Ryanem Carniauxem a dalšími výraznými hráči pohybujícími se ve středoevropském regionu i mimo něj jako jsou Jerry Bergonzi, George Mraz, Oskar Rózsa, Štěpán Markovi a mnozí další.

Členové jazzového projektu:

László Süle (Maďarsko) – klavír, skladatel a umělecký ředitel projektu. Lektor na Univerzitě aplikovaných věd Metropolia v Helsinkách

Jan Pilch (Polsko) – bicí, profesor na Hudební akademii v Krakově

Lukáš Oravec (Slovensko) – trumpeta

Ondřej Štveráček (Česká republika) – saxofon

Hannu Rantanen (Finsko) – basa, . Lektor na Univerzitě aplikovaných věd Metropolia v Helsinkách

Finský hudebník Hannu Rantanen je zvláštním hostem zemí V4

Visegrádská skupina, nazývaná také Visegrádská čtyřka nebo V4, je seskupení čtyř středoevropských států – Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko – za účelem spolupráce a rozvíjení jejich evropské integrace. Skupina vznikla na summitu hlav států nebo vlád Československa, Maďarska a Polska konaném v maďarském městečku Visegrád dne 15. února 1991. Česká republika a Slovenko se staly členy po rozdělení Československa v roce 1993. Všechny čtyři členské země Visegrádské skupiny vstoupily do Evropské unie 1. května 2004.