suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška ředitele Laterny magiky na velvyslanectví

Velvyslanectví ČR v Helsinkách společně s Univerzitou Helsinky uspořádalo pro studenty a absolventy bohemistiky dne 23. září 2013 přednášku na téma "Historie a současnost českého divadla". Hostem byl Mgr. Zdeněk Prokeš, ředitel odboru Laterna magika.

Mgr. Zdeněk Prokeš ve své přednášce shrnul historii českého divadelnictví a připomněl výročí otevření Stavovského divadla (1783) a Národního divadla (1883).  Velice zajímavá přednáška byla proložena videoprezentací s ukázkami budov a interiérů, nejdůležitějších postav a současného repertoáru všech scén Národního divadla. Dvacítka studentů a absolventů bohemistiky helsinské univerzity byla přednáškou a následnou živou besedou s dalšími videoukázkami nadšena.

Mgr. Zdeněk PROKEŠ

Po studiu tance na Konzervatoři v Praze vystudoval choreografii na HAMU v Praze (1979). Jako choreograf působil ve Státním divadle v Ostravě a v Hudebním divadle v Karlíně. Od roku 1991 byl jako choreograf a šéf baletu v Národním divadle v Brně (od 2002 pověřený řízením NDB), 2003-2007 jako ředitel. Od roku 2007 v Národním divadle v Praze postupně jako poradce ředitele a ved. odboru vnějších vztahů, od 1. 1. 2010 umělecký šéf Laterny magiky. Působil i jako ext. pedagog na HAMU (1995-2006) a JAMU (od 1994). Je spoluautor Českého tanečního slovníku. Vytvořil cca 150 choreografií doma i v zahraničí. Často bývá zván jako ředitel soutěží, člen odborných porot, správních rad, kolegií a komisí (Nadace Český literární fond, Cena Thálie, Rada programu výzkumu a vývoje pro oblast divadla při MK, Programová rada MK, Grantová komise MK pro oblast tance, Výbor Asociace profesionálních divadel, Rada Českého centra ITI, člen Správní rady JAMU a další). Je organizátorem nejrůznějších tanečních přehlídek a festivalů i mezinárodních (např. Tanec Brno, Soutěžní přehlídka tanečního umění ČR a SR, Mezinárodní baletní soutěž, Mezinárodní choreografická soutěž), předsedou Rady Tanečního sdružení České republiky (1990-2004 a od 2008). Dlouhodobě se zabývá ochranou autorských práv choreografů a sociální problematikou tanečníků.