suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
foto_lukas_kokes
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Režisér Lukáš Kokeš byl hostem filmového festivalu DocPoint v Helsinkách

Ve dnech 22.-27.1.2013 se v Helsinkách (Kinopalatsi 9) konal 12. ročník Festivalu dokumentárních filmů (DocPoint). Jedním z mnoha snímků byl i český film „Pevnost“ režisérů Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše. Projekce jeho filmu byla 24.1. (15,00) a 26.1. (16,00). Režisér Lukáš Kokeš se osobně zúčastnil promítání dne 24.1. a po skončení odpovídal na dotazy diváků. Tento film vyhrál sekci Česká radost na MFDF Jihlava (říjen 2012) a zúčastnil se prestižního dokumentárního festivalu v Kodani (listopad 2012). Na festivalu byl promítnut i film „Soukromý vesmír“ režisérky Heleny Třeštíkové (22.1. v 18,00).

Zdá se to bizarní, ale dvacet let po rozpadu Sovětského svazu existuje stát, který se stále potýká s živým dědictvím komunismu. Stát, jehož existenci téměř nikdo neuznává. Stát o 500.000 obyvatelích různých národností, kteří mají tři až čtyři různé pasy, aby se z něj vůbec mohli dostat někam ven. Stát, kterému donedávna vládl prezident Smirnov v saku s ustřiženými rukávy.

Do této podivuhodné, temné země se vydávají dva mladí čeští dokumentaristé, aby zde natočili poetický příběh o člověku, jeho vztahu ke svobodě a také o jeho touze uniknout modernímu světu do ideálního univerza, v němž se o něj stát skutečně postará.

Film je jedním z nejzajímavějších dokumentů poslední doby. Má v sobě lehký humor i silné okamžiky. Vztahuje se sice k tisíce kilometrů vzdálené zemi na okraji Evropy, ale jeho téma je univerzální.

Více informací naleznete na: http://docpoint.info/en