suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Studentky Divadelní fakulty JAMU v Helsinkách

Na přelomu října a listopadu 2013 navštívilo Helsinky sedm studentek Divadelní fakulty JAMU v Brně společně s pedagožkou Radkou Kulichovou. Studentky Výchovné dramatiky neslyšících se zaměřením na pohybové výchovné disciplíny sehrály čtyři představení v knihovně na Rikhardinkatu 3 v Helsinkách. Představení shlédla více než stovka nadšených dětí, které měly možnost se zúčastnit i krátké divadelní dílny se studentkami.

Představení "Tři prasátka" byla ve znakovém jazyce, ale znalost znakového jazyka není podmínkou, neboť v představení jsou používány neverbální komunikační prostředky a divadelní znakový jazyk je srozumitelný všem. V druhém představení hrála neslyšící studentka a slyšící herečka, matka sluchově postiženého dítěte.

Autorka Kateřina Jebavá o představení napsala: "Pro diváky, rodiče i děti, pak inscenace přináší prvek vědomě používaného gesta jako zdroje porozumění i přes bariéru sluchového postižení. Hra a tandemová, a tedy rovnocenná, spolupráce s partnerem se sluchovým postižením je nejen inspiračním zdrojem jevištních situací, obrazem komunikace mezi partnery, ale především pravdivě ztělesněnou živou komunikací. Divákům nabízí autentický prožitek radosti z komunikace bez bariér mezi jevištěm a hledištěm, ale i mezi světem ticha a gesta a mezi světem zvuků a slov."

Galerie


Studentky Divadelní fakulty JAMU