suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava fotografií „Moments of Everyday Life“ v Helsinkách

Dne 5. listopadu 2013 byla v Knihovně na Rikhardinkatu zahájena výstava fotografií z práce hasičů v České republice. Výstavu uspořádalo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS) MV ČR se Zastupitelským úřadem ČR v Helsinkách ve spolupráci s knihovnou na Rikhardinkatu. Výstavu otevřel český velvyslanec Martin Tomčo, generální ředitel HZS brigádní generál Drahoslav Ryba a ředitel Knihovny Jorma Mähönen. Přítomen byl i generální ředitel HZS MV Finska pan Esko Koskinen. Výstavu je možno shlédnout do 29. listopadu 2013.

Na třiceti fotografiích je zachycena práce hasičů tak, jak ji nafotili sami hasiči napříč celou Českou republikou. Prostřednictvím fotografií zachycují hasiči svůj osobitý pohled na mimořádnou událost. Nejsou to fotografie zcela dokumentární, ale takové, které mají i umělecký přesah.

V průběhu let se činnost hasičů velmi změnila. Z hasiče se stal univerzální záchranář, který je povolán prakticky ke každé mimořádné události. Mottem českých hasičů je „Jdou tam, odkud jiní utíkají“ nebo také „Hasič – rytíř 21. století“. Hasiče už dávno nepotkávají lidé pouze u požárů. Nejvíce činností hasičů tvoří takzvané technické zásahy, druhé v pořadí jsou dopravní nehody a teprve až na místě třetím jsou požáry. Od ledna roku 2001 navíc do činnosti hasičů přibyla velká kapitola problematiky ochrany obyvatelstva (civil protection), což není běžné ve všech evropských zemích.

Hasičský záchranný sbor ČR (jako součást Ministerstva vnitra) tak řeší všechny mimořádné události a je zároveň pověřen ústřední koordinací záchranných a likvidačních prací při mimořádných událostech většího rozsahu, jako jsou například povodně, které stále častěji postihují Českou republiku, a se kterými se čeští záchranáři museli vypořádat i letos v červnu.

přílohy

Invitation 4 MB PDF (Acrobat dokument) 7.11.2013