suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

24. výroční zasedání Parlamentního shromáždění OBSE, 40. výročí podpisu Helsinského závěrečného aktu

Ve dnech 5. – 9. července 2015 proběhlo v Helsinkách 24. výroční zasedání Parlamentního shromáždění OBSE. Následně se ve dnech 9. a 10. července 2015 konalo setkání na vysoké úrovni u příležitosti 40. výročí podpisu Helsinského závěrečného aktu (Helsinki Final Act).

Zasedání Parlamentního shromáždění OBSE (PS OBSE) se zúčastnili členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE - za Poslaneckou sněmovnu poslankyně Ivana Dobešová (vedoucí stálé delegace) a Zuzka Bebarová Rujbrová, poslanci Marek Ženíšek a Ladislav Šincl, za Senát senátoři Petr Bratský a Petr Gawlas. Ve středu 15. července byla Ivana Dobešová zvolena v druhém kole hlasování místopředsedkyní Hlavního výboru pro demokracii, lidská práva a humanitární otázky PS OBSE.

Pamětní akt ke 40. výročí podpisu Helsinského závěrečného aktu (Helsinki Final Act) a následující setkání na vysoké úrovni se symbolicky konalo ve „Finlandia Hall“, kde došlo dne 1. srpna 1975 v rámci Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE) k podpisu Helsinského závěrečného aktu. Vzpomínkového ceremoniálu, následné diskuse a neformálního oběda se za Českou republiku zúčastnil politický ředitel MZV ČR pan Ivan Jestřáb.

Neformální setkání na vysoké úrovni připomnělo základní principy obsažené v Helsinském závěrečném aktu, který představuje trvalé dědictví Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Koncept širšího pojetí bezpečnosti, zakotvený v Helsinském závěrečném aktu, přispěl ke změně postoje vůči bezpečnosti prostřednictvím závazků k politicko-vojenským, ekonomickým a lidskoprávním otázkám.

Více informací je k dispozici na stránkách Parlamentního shromáždění OBSE.