suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Finská nezaměstnanost překročila 10 %

Míra nezaměstnanosti ve Finsku dosáhla v dubnu 2016 hodnoty 10,1 procenta, což je nárůst o 0,7 % oproti únoru letošního roku. Finský statistický úřad předpokládá v příštím roce mírný pokles nezaměstnanosti, zároveň však predikuje nárůst počtu dlouhodobé nezaměstnaných.

Podle Finského statistického úřadu překonala míra nezaměstnanosti ve Finsku v dubnu letošního roku hranici 10,1 procenta - jde o 0,7 procenta horší výsledek než v únoru letošního roku. Dosud nejhorší číslo v nezaměstnanosti dosáhlo Finsko v březnu 2015, kdy bylo bez práce 10,3 procenta osob. Do konce letošního roku bude bez práce asi 360.000 osob. Dlouhodobě špatná je situace v zaměstnanosti mladých lidí ve věku 15-24 let, bez práce je aktuálně 23,8 procenta osob (v roce 2015 bylo nezaměstnaných 27,7 procenta osob této věkové kategorie). Dlouhodobě nezaměstnaných bylo letos v dubnu zhruba o 20 procent více než loni – asi 123.000. Dlouhodobá nezaměstnanost postihuje ve Finsku především muže.

Image: Sampsa Tervaharju / Yle

Image: Sampsa Tervaharju / Yle

Predikce dalšího vývoje dlouhodobé nezaměstnanosti je nepříznivá. Počet lidí, kteří jsou bez práce déle než rok, se v příštím roce zvýší na 140.000. Podle analytiků zlepšení nezaměstnanosti výrazně nepomůže ani očekávané postupné zotavování finského hospodářství v následujících letech. Negativní vliv na růst zástupu lidí dlouhodobě bez pracovního zařazení bude mít i začleňování nových azylantů, kterých je aktuálně ve Finsku kolem 32.500 (finské úřady nicméně odhadují, že azyl v zemi získá zhruba 10.000 z nich, zbytek bude deportován). 

Finský statistický úřad předpokládá, že letos by mohlo vzniknout na 13.000 nových pracovních míst ve stavebním průmyslu a zhruba 1000 míst v sektoru služeb.

Ani tyto pozitivní informace však nevyváží špatná čísla, která se dále objevují v herním průmyslu, IT a v průmyslu sofistikovaných technologií. Ve snaze snížit výdaje státního rozpočtu provedla finská vláda opatrné škrty ve výdajích na vědu a vzdělávání, propouští se na univerzitách a dochází k omezování vědeckých projektů a k snižování stavů vědeckých pracovníků. Paralelně se s problémy potýká prestižní herní průmysl. Zatímco firma Supercell pokračuje v kvalitních výsledcích, známa společnost Rovio (producent kdysi celosvětového hitu Angry Birds) je v krizi a propouští stovky zaměstnanců. V závěru května potom ohlásila společnost Microsoft, že ukončí ve Finsku své aktivity související s vývojem mobilních telefonů Nokia a z výzkumného centra poblíž Helsinek propustí celkem 1.350 zaměstnanců.

Podle analytiků se finské vládě premiéra Juhy Sipily dosud nedaří nastartovat reformní proces hospodářství, jednou z hlavních brzd je absence společenské dohody zaměstnavatelů a zaměstnanců, jejíž přijetí zdržuje vleklé vyjednávání s odborovými centrálami. Společenská dohoda, která by měla otevřít prostor k omezení zaměstnaneckých benefitů a přivést zaměstnanecký trh k větší flexibilitě, je podle finského kabinetu jedním ze základních pilířů ozdravení ekonomiky.