suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Finsko přišlo o poslední rating AAA; agentura Moody´s snížila hodnocení na AA1

Mezinárodní agentura Moody´s snížila úvěrový rating Finska z nejvyšší úrovně AAA na AA1 a přidělila mu stabilní výhled. Finsko tak přišlo o nejvyšší hodnocení úvěrové spolehlivosti i u poslední ze tří nejvlivnějších mezinárodních ratingových agentur. Podle Moody´s je důvodem pátečního rozhodnutí slabý ekonomický růst Finska a s tím související negativní dopad na vývoj veřejného dluhu.

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s dne 3.6.2016 oznámila, že snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Finska z nejvyššího stupně AAA na AA1 a zároveň změnila dosavadní výhled na stabilní.
Pozn.: I přes uvedené snížení je však hodnocení AA1 stále o tři stupně výše než má v současné době ČR (A1).

Tabulka úvěrového hodnocení největších ratingových agentur

Tabulka úvěrového hodnocení největších ratingových agentur

Mezi hlavními důvody zhoršení ratingu agentura indikovala slabý ekonomický růst země a přetrvávající výzvy pro finskou ekonomiku, v jejichž důsledku zůstává finské hospodářství méně odolné vůči příštím možným ekonomickým šokům a více náchylné k případným závažným fiskálním komplikacím.

Moody´s připouští, že finská ekonomika vykazuje jisté pozitivní znaky, protože po třech letech recese vloni vykázala mírný růst, ovšem pro následujících pět let zůstane růst nadále slabý. Pro letošní rok odhaduje Moody´s růst Finska na 0,7 procenta, což je nejméně z celé EU kromě Řecka, do roku 2021 by pak mělo Finsko růst průměrně o 0,8 procenta ročně. Moody´s se zároveň domnívá, že výhled Finska je do budoucna stabilní s ohledem na proklamované odhodlání kabinetu premiéra Sipily prosazovat strukturální reformy a usilovat o fiskální konsolidaci ekonomiky.

Agentura Moody´s je poslední ze tří největších mezinárodních agentur, která odebrala Finsku nejvyšší ratingové hodnocení. Agentura Fitch snížila rating Finska letos v březnu na stupeň Aa+ a agentura Standard&Poor´s tak učinila již v říjnu 2014, kdy snížila Finsku hodnocení na úroveň AA+.