suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Skupina Půljablkoň v Helsinkách

Zpěvačka Marie Puttnerová a kytarista Michal Němec (Půljablkoň) vystoupili ve středu 27. dubna 2016 od 19,00 do 20,30 hod  v jazzovém klubu Storyville v Helsinkách. Koncert uspořádalo Velvyslanectví ČR v Helsinkách ve spolupráci s jazzovým klubem.

Koncert se setkal s velkým úspěchem u publika z řad krajanů, finských přátel české kultury a diplomatického sboru. Hudební manažer klubu Petteri Hasa vyjádřil nadšení své i ostatního publika slovy: „Perfektní výběr skupiny, zpěvačka naprosto úžasná, kytarista super. Nádherný večer!“

Půljablkoň (Michal Němec a Marie Puttnerová) je komorní, písničková odnož známé české experimentální kapely Jablkoň. V jednoduché instrumentaci (ženský a mužský vokál plus kytara a perkuse) hraje a zpívá jazz, folk, blues, české a moravské lidové písně většinou duchovního charakteru a písně vlastní, které na tradici těchto lidových písní navazují. Autorem vlastních písní je skladatel, zpěvák a kytarista Michal Němec. Texty píše on sám, nebo básnířka Zuzana Wirthová. V repertoáru má např. i nejstarší známý český chorál s křesťanskou tématikou „Hospodine, pomiluj ny“ (poprvé doložený roku 1055). Lidové písně čerpá ze sbírek kazatele Františka Sušila (1804–1868), Františka Bartoše (1837–1906) a především Leoše Janáčka (1854-1928) a interpretuje je ve svérázných úpravách. Výrazným rysem projevu tohoto dua je kromě originality i nevšední krása křišťálově čistého hlasu zpěvačky Marie Puttnerové. V roce 2015 vydali album Půljablkoň – Němec a Puttnerová. V tomto uskupení také koncertně vystupují.

Michal Němec (1949) vystudoval skladbu a dirigování na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka. V roce 1977 založil kapelu Jablkoň, známou především svými experimenty a také častými „výlety“ do oblasti vážné hudby. Ihned po sametové revoluci v roce 1989 využil otevření hranic a začal s kapelou úspěšně vystupovat v západní Evropě (především Německo, Holandsko, Belgie, Francie, Itálie), ale také v USA, Kanadě, Alžíru atd. Je autorem několika stovek kompozic od jednoduchých písniček až po velké symfonické skladby (viz. např. CD Symphonic Jablkoň). V rámci činnosti skupiny Jablkoň dal vzniknout několika speciálním projektům: Jablkoň a Svěcený (s houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným), Malá lesní Jablkoň (folk), Symphonic Jablkoň, Big band Jablkoň a také komornímu duu Půljablkoň.  Natočil s Jablkoní a jejími mutacemi 19 CD (poslední Půljablkoň - Němec a Puttnerová). Píše také hudbu scénickou i filmovou (např. Smradi). Za svou činnost získal se skupinou Jablkoň dvakrát cenu Anděl.  

Marie Puttnerová (1986) začala nejprve hrát na housle a na piano, posléze jí však učaroval zpěv. Nejdříve se mu věnovala v Židlochovickém dětském pěveckém sboru Skřivánek, se kterým se zúčastnila několika světových festivalů (Španělsko, Holandsko, Francie, USA, Japonsko), následovalo pak několikaleté působení v Uměleckém souboru Ondráš (folklór), spolupráce s jazzovými muzikanty v Česku i zahraničí (Itálie – zformovala uskupení AmiCZi společně s italským pianistou Domenicem Sannou). Zazpívala si s vynikajícími americkými jazzmany: s pianistou Aaronem Goldbergem (NYC), či Skipem Wilkinsem (objevuje se na jeho posledním CD Czech Dreams), i s kytaristou Rory Stuartem (NYC), se kterým vytvořila společný koncertní program. Za pozornost stojí i její dlouhodobá spolupráce na projektech skladatele Tomáše Šenkyříka (elektronická hudba, progresivní folk). V současnosti je stálou členkou skupiny Jablkoň, jazzovo-bluesovým uskupením Kein Art Ensemble. Zúčastnila se mnoha jazzových festivalů.