suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zpřísnění opatření proti šíření nemoci covid-19

Od 22. 10. 2020 vstoupila na území České republiky v platnost další, přísnější preventivní opatření proti šíření koronaviru SARS-CoV-2. Na základě nepříznivých čísel o vývoji nemoci covid-19 je po mimořádném jednání ve středu 21. 10. 2020 vyhlásila vláda České republiky. Zásadně bude omezen maloobchod a služby, činnost úřadů i volný pohyb obyvatel.

Vzhledem k dramatickému nárůstu výskytu nových případů nemoci covid-19 přistoupila vláda k dalším zásadním opatřením, které mají přispět ke zlepšení situace a zamezit zhroucení zdravotnického systému.

Od 22. 10. 2020 od 6:00 po dobu vyhlášeného nouzového stavu do 3. 11. 2020 včetně je až na výjimky zakázán volný pohyb osob na území celé České republiky. Výjimky z tohoto zákazu se vztahují především na cesty do zaměstnání a v souvislosti s podnikáním, na cesty za rodinou, na nákupy základních životních potřeb či na cesty do zdravotnických zařízení. Lidé si budou moci vyjít i do parků, do přírody nebo vyjet na vlastní rekreační chatu či chalupu a pobývat tam. Na veřejně přístupných místech se s výjimkou členů domácnosti budou moci společně pohybovat jen dvě osoby, omezena je i účast na svatbách a pohřbech na deset lidí a právo shromažďovací na nanejvýš sto osob ve skupinách po dvaceti. Lidé mohou také vycestovat do zahraničí.

Omezení se týká také osob, které mohly dosud neomezeně přicestovat z tzv. zelených zemí. Nově mohou cizinci přicestovat pouze v nezbytně nutných případech, např. za účelem zaměstnání nebo výkonu podnikatelské činnost, nezbytné cesty za rodinou nebo cesty k lékaři. Není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel.

Od 22. 10. 2020 od 6.00 je zakázán i maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách. Zákaz se nevztahuje na přesně stanovené výjimky, mezi něž patří například prodej potravin, pohonných hmot, drogerie či novin, tabáku a časopisů, otevřeno budou mít i autoservisy, čistírny, lékárny, pohřební služby či květinářství. Zavřít budou muset až na výjimky i hotely a další ubytovací zařízení. Ubytování v hotelech je možné poskytovat pouze za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, přičemž toto omezení se vztahuje i na cizince.

Od 22. 10. 2020 od 6.00 omezila vláda i provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů, a to na nezbytné minimum nutné k zajištění chodu veřejné správy. Úřední hodiny zůstávají omezeny na pět hodin denně dva dny v týdnu, přičemž úřady mají zajistit svůj chod vždy nejnižším možným potřebným počtem zaměstnanců na pracovišti.