english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování z ČR do Hongkongu a Macaa

Základní informace k cestování do HK a Macaa během epidemie 

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

Přehledně je vycestování z ČR a návrat upraveno zde.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vstup do Hongkongu je umožněn plně očkovaným cestujícím  (tedy rezidentům i nerezidentům).  Na všechny se od 12.8.2022 vztahuje povinná 3-denní karanténa v karanténním hotelu  a další 4 dny medical surveillence (sebepozorování a testování) doma a povinnost mít negativní PCR test ne starší než 48 hodin před odletem přímého letu do Hongkongu. Na děti do 11 let se povinnost očkování nevztahuje. V Hongkongu začal fungovat v rámci aplikace LeaveHomeSafe nový healthcode system. Prvních 7 dnů v Hongkongu bude mít každý žlutý kód, což znemožňuje návštěvu některých míst s vysokým rizikem (sportoviště, restaurace, kosmetické a masážní salony atd.).

 

Do Macaa je vstup umožněn pouze jejich rezidentům a dále osobám s povoleným pobytem v Macau/Hongkongu, ČLR a na Tchajwanu. Podmínkou pro vstup osob s povoleným pobytem v ČLR,  na Tchaj-wanu a v Macau je, že za posledních 14 dní necestovaly mimo uvedená území. 

Tranzit přes území Hongkongu, respektive tranzit na mezinárodním letišti, je možný za určitých podmínek. Vztahuje se na letenky zakoupené v rámci jednoho bookingu. Zavazadla musí být odbavena až do cílové destinace a zapotřebí je vytištěná palubní vstupenka, nikoli jen elektronická. Další podmínkou je, že plánovaný pobyt v tranzitním prostoru nepřesáhne 24 hodin. Z tohoto aranžmá jsou vyloučeny všechny lety do pevninské ČLR, tj. přes Hongkong do ní nelze cestovat. Z ČLR přes Hongkong cestovat lze.


3. DOPRAVA:
Městská hromadná doprava v obou městech je funkční, je však třeba nosit roušku. Doprava mezi Hongkongem a Macaem je omezena na autobusové spojení s cca 6 spoji denně.


4. OPATŘENÍ:
Hongkong vstup:  všichni cestující musí vyplnit elektronický formulář na webu hdp.chp.gov.hk a  předložit předodletový negativní PCR test v jazyce čínském či anglickém a ne starší 48 hodin, počítáno od momentu odběru vzorku. Děti do 3 let předodletový PCR test nově podstupovat nemusí (po příletu do Hongkongu ale testovány budou). Cestující (mimo dětí do 11 let) musí být plně očkováni v Hongkongu uznávanou vakcínou a mít o očkování potvrzení. Děti od 12 do 17 let musí být očkovány alespoň jednou uznávanou vakcínou nejméně 14 dní  před odletem.  Po příletu podstoupí všichni cestující další PCR test a rapid test  (a další testy absolvují v průběhu karantény). Při negativním výsledku rapid testu mohou odjet designovaným autobusem do svého karanténního hotelu, kde podstoupí  3-denní karanténu.  Hongkong  uznává mj. všechny vakcíny schválené v ČR.  Karanténa probíhá v hotelu, který je na seznamu hotelů určených ke karanténě. Při příletu je tedy vždy nutné mj. předložit vytištěnou rezervaci tohoto hotelu na dobu 3 dnů od příletu a to v jazyce anglickém či čínském. Při pozitivním výsledku testu je osoba ihned dopravena do nemocniční nebo vládní izolace, kde setrvá až do úplného uzdravení. Nepojištěné osoby si musí hospitalizaci hradit. Ostatní rodinní příslušníci nesmí tuto osobu následovat, tj. může dojít k oddělení i malých dětí od zbytku rodiny. Podrobné informace naleznete zde. 

Macao vstup:  Cestující z ČLR čínské národnosti předkládají pouze negativní test.  U příjezdů z Hongkongu se uplatňuje 10-denní karanténa + 1 týden omezení pohybu, u příjezdů z Tchaj-wanu 21-denní karanténa.  Karanténa se vykonává ve vládou určeném hotelu.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Hongkong

Macao