english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování z ČR do Hongkongu a Macaa

Základní informace k cestování do HK a Macaa během epidemie koronaviru

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

Přehledně je vycestování z ČR a návrat upraveno zde.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vstup do Hongkongu/Macaa je umožněn pouze jejich rezidentům a dále osobám s povoleným pobytem v Macau/Hongkongu, ČLR a na Tchajwanu. Podmínkou pro vstup osob s povoleným pobytem v ČLR,  na Tchaj-wanu a v Macau je, že za posledních 14 dní necestovaly mimo uvedená území. 

Tranzit přes území Hongkongu, respektive tranzit na mezinárodním letišti, je možný za určitých podmínek. Vztahuje se na letenky zakoupené v rámci jednoho bookingu. Zavazadla musí být odbavena až do cílové destinace a zapotřebí je vytištěná palubní vstupenka, nikoli jen elektronická. Další podmínkou je, že plánovaný pobyt v tranzitním prostoru nepřesáhne 24 hodin. Z tohoto aranžmá jsou vyloučeny všechny lety do pevninské ČLR, tj. přes Hongkong do ní nelze cestovat. Z ČLR přes Hongkong cestovat lze.


3. DOPRAVA:
Městská hromadná doprava v obou městech je funkční, je však třeba nosit ústní roušku. Doprava mezi Hongkongem a Macaem je omezena na autobusové spojení s cca 6 spoji denně.


4. OPATŘENÍ:
Hongkong vstup:  v závislosti na výchozí a/nebo přestupní destinaci se na rezidenty může vztahovat povinnost předložit předodletový negativní PCR test, ne starší 72 hodin. Na letišti podstoupí PCR test  (další testy absolvují v průběhu karantény). Při negativním výsledku testu je zahájena povinná 21-denní karanténa, která může být v případě velmi bezpečných zemí pouze 14-denní. Je-li osoba plně očkována jednou z uznaných vakcín, karanténa se zkracuje o týden. Cestující z ČR, pokud netranzituje přes vysoce rizikovou zemi, jde do karantény na 21 dní, je-li plně očkován, na 14 dní. Hongkong pro tyto účely uznává všechny vakcíny schválené v ČR. Karanténa probíhá v hotelu který je na seznamu hotelů určených ke karanténě. Při příletu je tedy vždy nutné mj. nutné předložit vytištěnou rezervaci tohoto hotelu na dobu 21 (14) dní od příletu a to v jazyce anglickém či čínském. Při pozitivním výsledku testu je osoba ihned dopravena do nemocniční izolace, kde setrvá až do úplného uzdravení. Nepojištěné osoby si musí hospitalizaci hradit. Ostatní rodinní příslušníci nesmí tuto osobu následovat, tj. může dojít k oddělení i malých dětí od zbytku rodiny. Kategorii země, ze které cestující do Hongkongu přilétá, lze ověřit na webu www.coronavirus.gov.hk.

Upozorňujeme, že vstup do Hongkongu není umožněn těm rezidentům, kteří se  v posledních 21 dnech zdržovali více než 2 hodiny v JAR, Brazílii, Indii, Pákistánu, Nepálu nebo na Filipínách.  Do této doby se započítávají i přestupy na letištích. Více zde.

Macao vstup:  Cestující z ČLR čínské národnosti předkládají pouze negativní test.  U příjezdů z Hongkongu se uplatňuje 14-denní karanténa + 1 týden omezení pohybu, u příjezdů z Tchaj-wanu 21-denní karanténa.  Karanténa se vykonává ve vládou určeném hotelu.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Hongkong

Macao