english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování z ČR do Hongkongu a Macaa

Základní informace k cestování do HK a Macaa během epidemie koronaviru

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021  

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví 

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vstup do Hongkongu/Macaa je umožněn pouze jejich rezidentům a dále osobám s povoleným pobytem v Macau/Hongkongu, ČLR a na Tchajwanu. Podmínkou pro vstup osob s povoleným pobytem v ČLR,  na Tchaj-wanu a v Macau je, že za posledních 14 dnů necestovaly mimo uvedená území. 

Tranzit přes území Hongkongu, respektive tranzit na mezinárodním letišti, je možný za určitých podmínek. Vztahuje se na letenky zakoupené v rámci jednoho bookingu. Zavazadla musí být odbavena až do cílové destinace a zapotřebí je vytištěná palubní vstupenka, nikoli jen elektronická. Další podmínkou je, že plánovaný pobyt v tranzitním prostoru nepřesáhne 24 hodin. Z tohoto aranžmá jsou vyloučeny všechny lety do pevninské ČLR, tj. přes Hongkong do ní nelze cestovat. Z ČLR přes Hongkong cestovat lze.


3. DOPRAVA:
Městská hromadná doprava v obou městech je funkční, je však třeba nosit ústní roušku. Doprava mezi Hongkongem a Macaem je omezena na autobusové spojení s cca 6 spoji denně.


4. OPATŘENÍ:
Hongkong vstup:  rezidenti předkládají negativní test a podstoupí test na letišti (další test absolvují 12. den po příletu a poslední 19. nebo 20. den po příletu). Při negativním výsledku testu je zahájena povinná 21-denní karanténa. Karanténa probíhá v hotelu který je na seznamu hotelů určených ke karanténě. Při příletu je tedy vždy nutné mj. nutné předložit vytištěnou rezervaci tohoto hotelu na dobu 21 dní od příletu a to v jazyce anglickém či čínském. Při pozitivním výsledku testu je osoba ihned dopravena do nemocniční izolace, kde setrvá až do úplného uzdravení. Ostatní rodinní příslušníci nesmí tuto osobu následovat, tj. může dojít k oddělení i velmi malých dětí od zbytku rodiny. 

Upozorňujeme, že vstup Hongkongu není umožněn rezidentům, kteří se  v posledních 21 dnech zdržovali více než 2 hodiny ve Velké Británii, JAR, Brazílii a Irsku.  Do této doby se započítávají i přestupy na letištích. Více zde.

Macao vstup:  Cestující z ČLR čínské národnosti předkládají pouze negativní test.  U příjezdů z Hongkongu se uplatňuje 21denní karanténa + 1 týden omezení pohybu, u příjezdů z Tchaj-wanu 14-denní karanténa.  Karanténa se vykonává ve vládou určeném hotelu (tito absolvují 14denní karanténu).


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Hongkong

Macao