english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování z ČR do Hongkongu a Macaa

Základní informace k cestování do HK a Macaa během epidemie 

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

Přehledně je vycestování z ČR a návrat upraveno zde.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vstup do Hongkongu je umožněn i plně očkovaným nerezidentům ze zemí s nízkým nebo středním rizikem nákazy (patří sem i ČR). Důrazně upozorňujeme, že pouhým tranzitem přes "vysoce rizikovou" zemi kategorie A se na cestující pohlíží jako na osoby cestující z této země. Důsledky jsou závažné: nerezidentům vůbec nebude umožněn vstup na území města, zatímco naočkovaným rezidentům bude karanténa prodloužena ze 14 na 21 dní .

Do Macaa je vstup umožněn pouze jejich rezidentům a dále osobám s povoleným pobytem v Macau/Hongkongu, ČLR a na Tchajwanu. Podmínkou pro vstup osob s povoleným pobytem v ČLR,  na Tchaj-wanu a v Macau je, že za posledních 14 dní necestovaly mimo uvedená území. 

Tranzit přes území Hongkongu, respektive tranzit na mezinárodním letišti, je možný za určitých podmínek. Vztahuje se na letenky zakoupené v rámci jednoho bookingu. Zavazadla musí být odbavena až do cílové destinace a zapotřebí je vytištěná palubní vstupenka, nikoli jen elektronická. Další podmínkou je, že plánovaný pobyt v tranzitním prostoru nepřesáhne 24 hodin. Z tohoto aranžmá jsou vyloučeny všechny lety do pevninské ČLR, tj. přes Hongkong do ní nelze cestovat. Z ČLR přes Hongkong cestovat lze.


3. DOPRAVA:
Městská hromadná doprava v obou městech je funkční, je však třeba nosit ústní roušku. Doprava mezi Hongkongem a Macaem je omezena na autobusové spojení s cca 6 spoji denně.


4. OPATŘENÍ:
Hongkong vstup:  všichni cestující musí vyplnit elektronický formulář na webu hdp.chp.gov.hk a  předložit předodletový negativní PCR test ne starší 72 hodin, počítáno před odletem spoje do Hongkongu. Zatímco rezidenti nemusí být vakcinováni, v případě nerezidentů je vstup na území Hongkongu povolen pouze osobám plně vakcinovaným uznávanou vakcínou. Po příletu podstoupí další PCR test  (a další testy absolvují v průběhu karantény). Při negativním výsledku testu je zahájena povinná  14-denní karanténa pro naočkované rezidenty i  neočkované nerezidenty a 21-denní karanténa pro nenaočkované rezidenty (nenaočkovaní nerezidenti do Hongkongu nesmí).  Hongkong  uznává mj. všechny vakcíny schválené v ČR.  Karanténa probíhá v hotelu, který je na seznamu hotelů určených ke karanténě. Při příletu je tedy vždy nutné mj. nutné předložit vytištěnou rezervaci tohoto hotelu na dobu 14 /21 dní od příletu a to v jazyce anglickém či čínském. Při pozitivním výsledku testu je osoba ihned dopravena do nemocniční izolace, kde setrvá až do úplného uzdravení. Nepojištěné osoby si musí hospitalizaci hradit. Ostatní rodinní příslušníci nesmí tuto osobu následovat, tj. může dojít k oddělení i malých dětí od zbytku rodiny. Podrobné informace naleznete zde. 

Macao vstup:  Cestující z ČLR čínské národnosti předkládají pouze negativní test.  U příjezdů z Hongkongu se uplatňuje 14-denní karanténa + 1 týden omezení pohybu, u příjezdů z Tchaj-wanu 21-denní karanténa.  Karanténa se vykonává ve vládou určeném hotelu.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Hongkong

Macao