english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: M. Vágner
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká technologická mise do Hongkongu přinesla konkrétní témata bilaterální spolupráce

První technologická mise českých firem a institucí zaměřená na kybernetickou bezpečnost do Hongkongu proběhla s velkou pozitivní odezvou na české i partnerské straně ve dnech 12. až 15. 11. 2017. Více než desítka českých odborníků absolvovala 8 seminářů spojených s B2B jednáními se specialisty z 25ti hongkongských státních a privátních organizací, které projevily zájem o konkrétní témata spolupráce i dodávky. Technologická mise se uskutečnila ve spolupráci Generálního konzulátu ČR v Hongkongu s CzechInvestem jako projekt ekonomické diplomacie financovaný Ministerstvem zahraničních věcí.
 

Téma kybernetické bezpečnosti zapadá do současné ekonomicko-politické a bezpečnostní situace, která nutí organizace více chránit své sítě a data. Hongkong věnuje otázce velkou pozornost včetně finančních prostředků a investuje do technologické infrastruktury i startupů a jako finanční středisko regionu hledá řešení zejména v oblasti bankovnictví a finančních služeb, ale uvědomuje si rizika i při ochraně distribučních sítí energií a vody.

Vyspělé technologické, podnikatelské a finanční prostředí Hongkongu iniciovalo záměr připravit technologickou misi, která se uskutečnila za účasti desítky odborníků z firem AXENTA a.s., Compelson Trade s.r.o., Flowmon Networks, Masarykovy univerzity – Fakulty informatiky, klastru NSMC a CzechInvestu.

V rámci třídenního programu proběhlo 8 jednání, seminářů a prezentací s téměř čtyřmi desítkami odborníků z 25ti hongkongských státních i privátních institucí, univerzit, asociací a firem. V pondělí 13.11.2017 proběhlo dopoledne jednání s Bank of China (Hong Kong), následovalo přijetí na Hong Kong Monetary Authority, která je v zemi spolutvůrcem regulatorního rámce pro kybernetickou bezpečnost. Odpoledne proběhla v prostorách generálního konzulátu přednáška IPR Desk Office z Pekingu, který je financován z evropských fondů a poskytuje bezplatně služby malým a středním firmám. Poté na stejném místě jednala česká mise s pracovníky Cyber Security Technology Crime Bureau z Hong Kong Police Force. Tato instituce je společně s Monetary Authority iniciátorem „Cybersecurity fortification initiative”.  Na závěr dne se uskutečnila jednání s InvestHK, který představil možnosti založení firmy v teritoriu a s prezentací vystoupila i místní FinTech Association.

Program 14.11. zahájila velmi zdařilá prezentace a matchmaking v Hong Kong Science & Technology Park, kde proběhla jednání s firmami, výzkumným ústavem a univerzitou. Park nabízí inkubátor a financování z fondů na technologický rozvoj. Odpoledne se uskutečnila jednání s Hong Kong Trade Development Council včetně B2B s firmami, bankou a další univerzitou. Poslední den pobytu v Hongkongu česká mise navštívila Cyberport, který zajišťuje technologickou podporu a infrastrukturu pro startupy zejm. v oblasti FinTech a provozuje inkubátory s možností pronájmu prostor i nabídkou financování rozjezdu firmy.

Odpoledne se česká technologická mise přemístila do Shenzenu, kde program s firmami a místní univerzitou připravil CzechInvest Šanghaj. V pátek 17.11. účastníci mise navštívili veletrh HiTech China a českou expozici a seminář organizovaný zahraniční kanceláří CzechTrade Guangdong.

Cíle projektu byly bezezbytku naplněny. České firmy navázaly spolupráci jak s reprezentanty regulátorů kybernetické bezpečnosti (Monetary Authority, Police Department), tak s Citi University of Hong Kong, výzkumným ústavem ASTRI, FinTech Association i konkrétními firmami z oboru i potenciálními zákazníky (Bank of China, HCBC, téměř dvě desítky privátních firem). Součástí programu byla i jednání s institucemi, které vytváří infrastrukturu pro nové i zahraniční firmy a startupy a poskytují i finanční zdroje - Hong Kong Science & Technology Park a Cyberport.

Z konkrétních předjednaných bilaterálních témat spolupráce je možno uvést testování českých bezpečnostních produktů, spolupráci v aplikovaném výzkumu při vytváření bezpečnostních sítí, dodávky a sdílení know-how v oblasti výzkumu a vývoje u bezpečnostních dohledových center. Akademická sféra i koneční uživatelé mají zájem i o školení od českých firem. Jedna česká firma zvažuje otevření pracoviště v teritoriu a další hledají obchodního zástupce pro své produkty. Firmy velmi ocenily přednášku zástupce IPR SME Helpdesk s praktickými poznatky při ochraně produktů duševního vlastnictví v Hongkongu i kontinentální Číně. O úspěchu technologické mise svědčí skutečnost, že všechny české firmy v dotazníku spokojenosti u všech otázek odpověděly „velmi spokojen“. 

Technologická mise v oblasti kybernetické bezpečnosti do Hongkongu měla velký ohlas u českých účastníků i místních partnerů. Připravenost spolupracovat v oblasti výzkumu a vývoje i při realizaci dodávek či školení a konkrétní již rozjednaná bilaterální témata spolupráce potvrzují, že záměr Generálního konzulátu ČR v Hongkong orientovat se zejména na bilaterální spolupráci v hi-tech oborech je správný.

Realizátoři projektu včetně českých firem a klastu se shodli, že je účelné a žádoucí uskutečnit follow-up incomingovou misi do ČR v roce 2018, které by se z partnerské strany zúčastnily instituce a firmy, které o spolupráci již projevily zájem a budou nejaktivnější. V této chvíli je pro misi do naší země vytipována jedna univerzita, výzkumný ústav, odborné státní pracoviště a dvě privátní firmy.

Milan Vágner, konzul pro obchod a ekonomiku, Generální konzulát ČR v Hongkongu

Prezentace v Hong Kong Trade Development Council

Prezentace v Hong Kong Trade Development Council

Česká technologická mise v Hong Kong Monetary Authority

Česká technologická mise v Hong Kong Monetary Authority

Přednáška IPR Helpdesk

Přednáška IPR Helpdesk

Seminář v Hong Kong Science & Technology Park

Seminář v Hong Kong Science & Technology Park