english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: M. Vágner
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy vysoce hodnotí svoji účast na veletrhu zdravotnické techniky v Hongkongu

České firmy se již podruhé představily se společnou expozicí na veletrhu zdravotnické techniky Hong Kong International Medical Devices and Supplies Fair. Celkem šest firem se prezentovalo ve dnech 7. – 9. května 2018 na českém pavilónu a dále v rámci českého semináře za účasti stovky odborníků. Firmy podpořil náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar, který vystoupil v úvodu semináře a vedl společně s generální konzulkou Lucií Nebesářovou jednání s partnery na Food and Health Bureau. Česká účast na veletrhu proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie, který připravil Generální konzulát ČR v Hongkongu jako součást Českých dnů v regionu delty Perlové řeky.
 

Na letošním ročníku veletrhu vystavovalo v Hong Kong Convention and Exhibition Centre ve dnech 7. – 9. května 2018 téměř 300 firem a institucí ze 13 zemí. Národní pavilón měla Česká republika, Polsko, Pákistán, Tchaj-wan a čínské provincie Guangdong a Ningbo. Další vystavovatelé přijeli z EU, Severní Ameriky, východní Asie i Blízkého východu a samozřejmě z kontinentální Číny a z Hongkongu.

Na českém pavilónu s plochou 54 m2 se představily firmy ELLA-CS se stenty pro gastrointestinální trakt, INOTECH ČR s pomůckou pro poskytování masáže srdce, Linet Group s nemocničními lůžky, MZ Liberec se systémem distribuce lékařských plynů, M-Tray se systémem stravování nemocnic a TSE s inkubátory pro novorozence. Firma ELLE-CS současně zastupovala Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků. České firmy podpořila na veletrhu i při jednání s místními partnery oficiální delegace Ministerstva zdravotnictví ČR vedená náměstkem ministra Radkem Policarem, kterého doprovázela ředitelka Odboru mezinárodních věcí a EU Kateřina Baťhová a pracovník Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí Pavel Daněk.  

Samostatný český seminář s názvem „The New Wave of Czech Innovations Transforming the Medical World“ přitáhl pozornost stovky odborníků a zájemců o české výrobky. Po zahájení ekonomickým diplomatem M. Vágnerem vystoupil s příspěvkem na téma český systém zdravotnictví a příležitosti pro spolupráci náměstek ministra zdravotnictví ČR Radek Policar a poté s prezentacemi všechny české firmy. Na závěr obchodní ředitel Linet Group představil integrované řešení pro nemocnice, které sdružuje tři české výrobce Linet – MZ Liberec – TSE. Seminář měl velkou odezvu, zazněla řada dotazů a bilaterální jednání pokračovala na české expozici.      

Náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar podpořil české firmy i při jednání se svým partnerem Dr. Chui Tak-yi, Under Secretary for Food and Health, kde společně s generální konzulkou Lucií Nebesářovou a dalšími členy delegace představil český systém zdravotnictví a možnosti studia medicíny na fakultách v ČR. Obchodní dimenzi spolupráce a možnosti dodávek českých firem jako příspěvek k realizaci 10ti letého plánu rozvoje nemocnic v Hongkongu přiblížil Petr Foit, obchodní ředitel Linet Group. Dr. Chui v rámci diskuse potvrdil, že na realizaci 10ti-letého plánu vláda uvolnila dalších 300 mld. hongkongských dolarů/825 mld. Kč, zatímco první finanční injekce v roce 2016 činila 200 mld. hongkongských dolarů/550 mld. Kč.   

České firmy vysoce hodnotily svoji účast na letošním ročníku zdravotnického veletrhu v Hongkongu. Během třídenní expozice realizovaly 180 jednání, z kterých zhruba čtvrtinu lze vyhodnotit jako významná, s perspektivou dalšího rozvoje spolupráce. Nejčastějšími partnery při jednáních byly firmy z Hongkongu, Thajska, kontinentální Číny, Tchaj-wanu a Indie. Další rozhovory proběhly s firmami z Bangladéše,  Macaa, Filipín, Malajsie, Ruska, Singapuru, Ukrajiny, UAR, Východního Timoru a Vietnamu. Dvě z šesti českých vystavujících firem se zúčastnily minulého ročníku veletrhu. Jedna z nich na základě jednání v Hongkongu realizovala kontrakt na konzultační práce v Litvě za 1,0 mil. Kč a druhá pokračovala ve svých úspěšných dodávkách do Hongkongu v úhrnné sumě několika desítek milionů korun. Další z českých účastníků vystavoval poprvé, ale již tři roky realizuje dodávky do Hongkongu.

Četnost jednání podpořily kontakty s Hong Kong Medical and Health Device Industries Association, jejíž předseda prof. Andros Chan se osobně angažoval při vyhledávání partnerů pro českou delegaci. K úspěchu veletrhu a návštěvnosti přispěla i souběžně pořádaná konference Hospital Authority Hong Kong, jejíž předseda prof. John Leong byl představen české delegaci.

Čeští účastníci projektu ekonomické diplomacie vyjádřili velkou spokojenost s českou expozicí na veletrhu i realizovanými jednáními s partnery z celé Asie a všechny české firmy přislíbily zúčastnit se zdravotnického veletrhu v Hongkongu i v roce 2019 za předpokladu, že se uskuteční projekt ekonomické diplomacie. Jeho realizaci podpořil i náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar.    

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Hongkongu

 

Debata na českém pavilónu

Debata na českém pavilónu

Český pavilón

Český pavilón

Rozhovory s hongkongskou asociací dodavatelů zdravotnické techniky

Rozhovory s hongkongskou asociací dodavatelů zdravotnické techniky

Náměstek ministra zdravotnictví R. Policar na semináři

Náměstek ministra zdravotnictví R. Policar na semináři

Český seminář s velkou účastí odborníků

Český seminář s velkou účastí odborníků