english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Hongkong
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český design byl úspěšně představen hongkongskému publiku v rámci zahájení “DESIGN DIALOGUE between Czechia and Hong Kong“

V pátek 24. února odstartovala první akce “DESIGN DIALOGUE between Czechia and Hong Kong 2023“. Jedná se o nový formát aktivit, v rámci kterého chce Konzulát ČR v Hongkongu systematicky představovat český design místním odborníkům, firmám i nadšencům.
 

DESIGN DIALOGUE between Czechia and Hong Kong

Tento „kick-off event“ spolupořádaný univerzitou PolyU School of Design představil zejména institucionální prostředí v obou zemích - tedy jaký typ podpory designéři dostávají (s důrazem na vzdělávání), jaké jsou hlavní akce v obou zemích a co je předmětem výuky v předních akademických institucích zaměřujících se na design.

Po úvodních slovech generální konzulky Kláry Jurčové, která zároveň představila plán aktivit v rámci dialogu do konce roku 2023,  a děkana PolyU School of Design, pana Kun-Pyo LEE, následoval první panel věnovaný českému prostředí. Zástupkyně agentury Czech Trade, paní Pavla Šebestová, představila systém podpory designu a typy podpory, které mohou české firmy využít při vstupu a při své prezentaci na zahraničních trzích. UMPRUM (Jitka Šosová) a UJEP (Kateřina Bartošová) představily jednotlivé programy, ateliéry, ale i úspěchy svých studentů a profesorů. Hongkongské publikum se dále od Patrika Floriána dozvědělo podrobnosti o největším středoevropském festivalu designu, Designbloku, který v letošním roce slaví 25 let. Asociace českého průmyslového designu prezentovala nabídku českých designérských firem, na což plynule navázali dva jejich členové se zastoupením v HK, společnosti Lasvit a Preciosa.

Druhý panel byl věnován Hong kongu a konkrétně otázce rozvoje budoucích talentů designu. Děkan PolyU School of Design, Dr. Lay Lian ONG z Hong Kong Design Institute,  výkonný ředitel HKDC Joseph Wong a pan Barry Tai z AiDLab hovořili o programech, přístupech a možnostech, které Hongkong na poli designu nabízí.

Podrobněji – viz videozáznam:

Možnosti uplatnění a prezentace

Hongkong v oblasti designu nabízí skutečně mnoho příležitosti, ať už pro individuální tvůrce, či pro firmy nebo i akademické instituce.

Hong Kong Design center každoročně organizuje dvě události se zaměřením na design, které jsou ideální pro prezentaci inovativních produktů a řešení. Jedná se o Business of Design Week a Knowledge of Design Week. Pro individuální tvůrce zde existuje mnoho grantů a sponzorovaných rezidentur. Např. PMQ nabízí zvýhodněné programy pro mladé designery, kteří chtějí prezentovat svůj produkt na místním trhu.

Další aktivity konzulátu

Konzulát chce pod hlavičkou „DESIGN DIALOGUE between Czechia and Hong Kong“ uskutečnit následující akce:

24. - 29. března výstava CZECHIN (World-Renowned Glass Innovations From Czechia) a Symbiosis 2.0 by Prague Art Week v Hong Kong Arts Center.

Duben až květen: ateliéry českého skla, přednášky o CZ designu na HKDI, PolyU Design Institute

Červen 2023:  česká účast na Knowledge of Design Week

Září 2023:  designový dialog o architektuře a interiérovém designu

Říjen 2023: incomingová mise HK na 25. Designblok 2023 a představení hlavních firem českého designu

Prosinec 2023: Česká účast na BODW 2023, prezentace českého designu v Hong Kongu s Design Centre CzechTrade

Prosinec 2023: „Christmas Treasures“ – výstava skleněných ozdob v PMQ

Pro bližší informace se obraťte na mail konzulátu.

 

Autorka: Anna Dupalová