english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hongkong představil ambiciózní 10ti letý plán rozvoje nemocnic, který je velkou příležitostí i pro české dodavatele

Státní instituce Hospital Authority Hong Kong představila 10ti letý plán rozvoje nemocnic, který během následující dekády předpokládá investovat 200 mld. HKD/620 mld. CZK do asanace a rozšíření existujících nemocnic o 70% stávající plochy. Plán zahrnuje výstavbu nové nemocnice Kai Tak a asanaci dalších 11 nemocnic. Celkem bude vytvořeno přes 5 tis. nových nemocničních lůžek a 94 nových operačních sálů. Tento ambiciózní plán je výzvou i pro české dodavatele, kteří se mohou na místním trhu uplatnit se svou zdravotnickou technikou a prostředky nebo se zúčastnit tendru na vlastní výstavbu nemocnic.
 

Ambiciózní plán rozvoje nemocnic

Hospital Authority v souladu s programovým prohlášením vlády pro rok 2016 zveřejnila dlouho očekávaný program rozvoje nemocnic „10-year Hospital Development Plan“, který zahrnuje kromě výstavby nové nemocnice Kai Tak v Kowloon City s 2 400 lůžek i asanaci a rozšíření existujících nemocnic a výstavbu tří obvodních zdravotních středisek a jednoho centra s podpůrnými zdravotními službami. Asanace bude zahrnovat demolici části současných budov a výstavbu nových. Celý plán rozvoje nemocnic v hodnotě 200 mld. HKD/620 mld. CZK vytvoří přes 5 tis. nových nemocničních lůžek a zajistí výstavbu 94 nových operačních sálů. V důsledku to bude znamenat posílení zdravotnických kapacit o 430 tis. všeobecných ambulantních návštěv a 2,8 mil. specializovaných ambulantních návštěv pacientů ročně. Z technického hlediska se jedná o výstavbu 1,8 mil. m2 nové plochy pro zdravotnická zařízení do roku 2026 (rozšíření o 70% současné plochy). Plán se týká státních i privátních nemocnic.

Současný stav zdravotnického systému v Hongkongu

Rozsah rozvojového plánu dokládají údaje o zdravotnickém systému v Hongkongu, který v současné době zahrnuje 57 nemocnic, z toho 42 státních, 13 privátních a 2 vzdělávací nemocnice. Kromě toho existuje 120 zdravotních středisek a dalších zdravotnických a sociálních zařízení. Současná plocha zdravotnických zařízení pod správou Hospital Authority činí 2,6 mil. m2. Ve zdravotnictví pracuje 71 900 pracovníků na plný úvazek (8% lékařů, 34% sester, 58% návazný zdravotní a ostatní personál). Celková kapacita nemocnic je 27 895 lůžek. Operační výdaje Hospital Authority pro finanční rok 2016/17 činí 58 mld. HKD/180 mld. CZK (z toho 50 mld. HKD tvoří státní subvence). Výdaje na technické vybavení a IT systémy vč. modernizace dosáhnou jen ve finančním roce 2016/17 částky 0,8 mld. HKD/2,5 mld. CZK, přičemž aktuální hodnota technického vybavení zdravotnických technických zařízení činí zhruba 11 mld. HKD/34 mld. CZK. Nezanedbatelné částky budou vynaloženy i na zdravotnické spotřební prostředky.

Veřejná zakázka a podmínky vypisovaných tendrů

Právě zveřejněný 10ti letý plán rozvoje nemocnic v Hongkongu se bude realizovat jako veřejná zakázka. Tendry na jednotlivé etapy realizace budou vypisovány Hospital Authority a zveřejněny na jejích stránkách (http://www.ha.org.hk), kde je rovněž zveřejněna prezentace s detailním popisem průběhu 10-ti letého plánu a etap a podmínek vypisovaných tendrů. Principy tendrů uplatňují mezinárodní kritéria podle podmínek WTO. Ještě v roce 2016 bude vypsán tendr na konstrukční práce u nové nemocnice Kai Tak, v roce 2017 na konstrukční práce jedné asanované nemocnice a tendr na projekt a výstavbu dalších 3 nemocnic a další tendry budou následovat.

Příležitost pro české firmy a aktivity Generálního konzulátu Hongkong na podporu jejich zájmů

Ambiciózní 10-ti letý plán rozvoje hongkongských nemocnic, který plánuje za tak krátké období zvětšit plochu nemocnic a zdravotnických zařízení o 70% s vynaložením astronomické částky 620 mld. CZK, je obrovskou příležitostí pro české dodavatele vybavení nemocnic, medicínské techniky i zdravotnických spotřebních prostředků. České firmy mají zkušenosti i s výstavbou nemocnic „na klíč“ a je na nich, aby posoudily svoji konkurenceschopnost v rámci stanovených tendrových podmínek a případně se vypsaných tendrů zúčastnily.

Generální konzulát Hongkong je připraven pomoci českým firmám z oboru při pronikání na místní trh. V této souvislosti náš úřad plánuje účast na Hong Kong International Medical Devices and Supplies Fair od 16. května 2017. Zájemci z řad českých institucí i firem, kteří plánují expanzi na trhy SAR Hongkong i Macao, mohou kontaktovat náš úřad na emailové adrese: milan_vagner@mzv.cz 

 

Milan Vágner

konzul (obchod a ekonomika)

Generální konzulát Hongkong