english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hongkong je jedním z nejdůležitějších trhů s moderním uměním na světě

Částečné uvolnění pandemických pravidel v Hongkongu je skvělou zprávou pro všechny milovníky moderního umění. Koncem měsíce května se v Hongkongu uskuteční dva veletry s uměním – Art Basel a Art Central. Jedná se o dvě z hlavních událostí v kalendáři všech nákupčích, investorů i galeristů.

Trh s uměním v Hongkongu

 

Hongkongský trh s uměleckými předměty je jedním z nejrozvinutějších v Asii, v případě prodeje moderního umění se z pohledu objemu transakcí dokonce jedná o jeden z nejdůležitějších trhů světa. Souhrnně tak tvoří kultura a kreativní průmysl jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících sektorů Hongkongu, přičemž se podílí zhruba 5 % na tvorbě HDP a generuje okolo 6 % pracovních míst. Vzhledem k vysoké kumulaci kapitálu a úctyhodnému počtu jedinců s (ultra) vysokou hodnotou čistého jměním je v Hongkongu přítomno množství mecenášů umění. Ti skupují umění v mnoha případech za účelem budování vlastních sbírek, či z důvodu vytvoření zajímavých investičních portfolií.

 

V HK operuje množství galerií zastupujících umělce ze všech koutů světa. Nejvýznamnější padesátka z nich (asi 75 % z celkového množství) je sdružena v rámci asociace galeristů. Významné aukční síně jsou přítomny na HK trh již několik desítek – v segmentu moderního umění generuje HK trh 33% tržeb pro Christie´s, 38 % pro Sothesby´s a zhruba 25 % pro Philips. Není proto s podivem, že tyto domy rozšiřují svou přítomnost na místním trhu. Právě tyto velké aukční domy často otevírají dveře západním umělcům do Asie.

 

Vzestup Hongkongu jako uměleckého centra Asie je aktivně podporován vládou, což lze demonstrovat na příkladu umělecké čtvrti West Kowloon, jejíž výstavba vyžadovala veřejné investice ve výši okolo 3 miliard USD. Otevření Musea asijského umění M+ v roce 2021 pouze korunovalo dosavadní vládní úsilí. Hongkong každoročně hostí několik veletrhů s uměním – Art Basel, Art Central a Affordable Art Fair. Novým úspěšným formátem prodeje uměleckých děl jsou online aukce, jejichž význam nelze vzhledem k přetrvávajícím přísným protipandemickým opatřením upozaďovat.

 

Příležitosti pro české designéry a umělce, ale i galeristy

 

Hongkong tradičně platí za místo, kde se střetává Západ a Východ a místní obyvatelé jsou proto často velmi dobře obeznámeni s evropským uměním a projevují o něj aktivní zájem. Místní kupci umění jsou jednoznačně náročným publikem a není proto nikterak vyjímečné, že hongkosnké galerie spolupravují se zahraničními partnery na speciálních výstvách představujících v HK méně známé umělce a designéry. Právě spolupráce mezi galeriemi je nepochybně zajímavou příležitostí, jak představit české umělce hongkongským milovníkům umění.

 

Díky vysoké koncentraci luxusních restaurací, hotelových komplexů, ale i privátních obydlí je Hongkong výborným odbytištěm i pro luxusní design – od nábytku až po sofistikované světelné instalace, či skleněné doplňky a zboží. Zajímavým segmentem je i vybavování luxusních jacht. Každoroční Business of Design Week je vlajkovým eventem Hongkongu v oblasti designu, inovací a brandingu.

 

 

Autorka: Anna Dupalová