english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Government of the Hong Kong - Press release
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hongkong podepsal se státy ASEAN smlouvu o volném obchodu a související investiční smlouvu

Během summitu států ASEAN byly v Manile podepsány dne 12. listopadu 2017 dvě smlouvy mezi SAR Hongkong a deseti členy ASEAN: smlouva o volném obchodu  ASEAN - Hong Kong Free Trade Agreement a investiční smlouva  ASEAN – Hong Kong Investment Agreement. Oba dokumenty přispějí ke snížení celních tarifů pro zboží z Hongkongu a k lepší investiční ochraně a tím k prohloubení ekonomické spolupráce a rozšíření obchodu i investic nejen mezi státy ASEAN a Hongkongem, ale i s kontinentální Čínou. Smlouvy vstoupí v platnost 1. ledna 2018.
 

Smlouvy řeší řadu aspektů v obchodu se zbožím, jako jsou celní tarify, otázka původu zboží, celní procedura, usnadnění obchodu, technické a sanitární a fytosanitární opatření. V oblasti služeb upravují ekonomickou a technickou spolupráci, podporu investic, řešení sporů a další oblasti. Ani jedna z podepsaných smluv neřeší otázku vládních zakázek. Realizaci obou smluvních dokumentů bude posuzovat pravidelné zasedání Společného výboru pro implementaci FTA a investiční smlouvy.

Hongkong má v oblasti obchodu autonomii na kontinentální Číně, je členem WTO a APEC. Přitom jeho otevřená ekonomika hraje významnou roli v obchodu mezi Čínou a státy ASEAN. S Čínou má od roku 2003 uzavřenu smlouvu o volném obchodu Closer Economic Partnership Arrangement (CEPA), v rámci které má zboží a služby z Hongkongu preferenční přístup na čínský trh. I to je stimulem rostoucích obchodních vazeb Číny se státy jihovýchodní Asie prostřednictvím Hongkongu. Reexport zboží ze států ASEAN do Číny přes Hongkong roste od roku 2012 ročně průměrně o 6,5% a v roce 2016 celých 12% obchodu mezi státy ASEAN a Čínou v hodnotě 54 mld. USD směřovalo přes Hongkong.

Za poslední dekádu se objem vzájemné výměny zboží mezi Hongkongem a státy ASEAN zvýšil o 72%, ASEAN je druhým největším obchodním partnerem Hongkongu se vzájemnou výměnou zboží v roce 2016 v objemu 107 mld. USD; obchod se službami měl v roce 2015 hodnotu 15,4 mld. USD. Nejdůležitějšími obchodními partnery je Singapur (39% hongkongského obchodu se státy ASEAN), Thajsko (16%) a Vietnam (15%).  Podle údajů o investicích hongkongských subjektů v zahraničí za rok 2015 jsou státy ASEAN na 6. místě s 28 mld. USD a stejnou příčku drží i státy ASEAN s částkou 71 mld. USD, pokud se týká přílivu přímých zahraničních investic do Hongkongu.

Uzavření smlouvy o volném obchodu se státy ASEAN má pro Hongkong výhody ve snížení celních tarifů. Hongkong je bezcelní zónou, s výjimkou vybraného alkoholu, tabákových výrobků a derivátů ropy. Naopak zboží z tohoto teritoria podléhá vysokým clům ve státech ASEAN. Od vstupu smlouvy v platnost dne 1. ledna 2018 budou cla na dovoz hongkongského zboží v Singapuru snížena na nulu a s dalšími zeměmi budou tarify postupně snižovány v souladu s jejich ekonomickou vyspělostí. Brunei, Malajsie, Filipíny a Thajsko odstraní clo u 85% tarifních linek do 10 roků a sníží tarify u dalších 10% linek do 14ti roků, Vietnam a Indonésie odstraní clo u 75% linek do 10 roků a sníží clo u dalších 10% tarifních linek do 14ti roků, Kambodža, Laos a Myanmar odstraní clo u 65% tarifních linek do 15ti roků a sníží clo u dalších 20% tarifních linek do 20ti roků.

Jako konkrétní příklad zvýhodnění investičních podmínek pro přístup hongkongských firem na trhy států ASEAN je možno uvést zvýšení zahraničního podílu u telekomunikačních firem v Thajsku z 49% na 70%. Podepsané dokumenty rovněž umožní pro podnikatele z Hongkongu pobyt ve státech ASEAN do 90 dní bez obchodního víza a současně budou uvolněny počty zahraničních pracovníků v teritoriu.

Hongkong je střediskem financí a reexportu v regionu a své postavení se snaží svojí pragmatickou obchodní politikou posilovat. Od roku 2003 podepsal již šestou smlouvu o volném obchodu. Nejdříve s Čínou CEPA v roce 2003, dále s Novým Zélandem v roce 2010, se státy EFTA v roce 2011, s Chile v roce 2012 a se SAR Macao v říjnu 2017. Smluvní dokumenty mu mají pomoci i k posílení postavení v rámci čínské iniciativy Belt&Road, která protíná v námořní cestě „21st  Century Maritime Silk Road“ i většinu států ASEAN.

Milan Vágner, konzul pro obchod a ekonomiku, Generální konzulát ČR v Hongkongu