english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hongkong uvedl do provozu největší spalovnu městských kalů na světě

V Hongkongu byl v polovině tohoto roku uveden do provozu T-Park, největší spalovna městských kalů na světě. Unikátní zařízení s fluidní spalovnou je soběstačné. Zahrnuje parní elektrárnu, odsolovací zařízení mořské vody a čističku odpadní vody. Stavba s architektonickým řešením ve tvaru mořské vlny získala řadu ocenění a slouží kromě průmyslového využití i jako vzdělávací středisko a lázně s bazénem pro veřejnost, nehledě na parkovou úpravu okolí.
 

Výstavba T-Parku trvala pět roků a stála 5 mld. HKD (16,4 mld. Kč). Písmeno T v názvu znamená „transformation“, změnu chování lidí k využívání odpadového hospodářství a obnově zdrojů v souladu s heslem „waste-to-energy“, uvedl zástupce ředitele spalovny při uvítání návštěvy diplomatů, kterou zorganizoval Diplomatický protokol místní vlády. Technologie spalovny byla dodána z Rakouska a spalovnu provozuje na příštích 15 let dceřiná firma francouzské společnosti Veolia. Budova získala ocenění za architektonické řešení i za energeticky úsporná a soběstačná řešení, využívajíce ekologické a recyklované materiály.

T-Park využívá nejmodernější technologii fluidní spalovny s denním výkonem 2000 tun kalů. Hongkong denně „vyprodukuje“ 3 miliony m3 odpadní vody, ze které vznikne 1200 tun kalů. S ohledem na současnou potřebu je výkon spalovny využíván na uvedených 1200 tun, ale zařízení zajistí zpracování rostoucího objemu městských kalů až do roku 2030.

Zařízení „waste-to-energy“ zpracovává kaly svezené v hermeticky uzavřených kontejnerech z 11 středisek na zpracování odpadu z městské kanalizační sítě, tj. 70% denní produkce kalů. Ty jsou spalovány ve fluidních kotlech při teplotě až 850 st. Celsia, odpadní teplo se využívá k výrobě elektrické energie v jednotce s parní turbínou a generátorem o výkonu 14 MW. Energie slouží k výrobě pitné vody odsolováním mořské i k čištění zplodin ze spalování. Objem spalovaného odpadu se zredukuje o 90% a zbylý popílek je umístěn na skládce v sousedství. Vyrobená elektřina pokryje spotřebu celého T-Parku a zbývající 2 MW jsou dodávány do rozvodné sítě města.

Příležitost pro české firmy v regionu

Hongkong vyřešil likvidaci městských kalů pořízením unikátního a velmi efektivního, ale i drahého zařízení. Akutní potřebu řešit zdevastované životní prostředí si uvědomují i jihočínské provincie v deltě Perlové řeky, které usilovně hledají méně nákladné řešení. To je příležitost pro tradiční české výrobce environmentálních technologií, jako jsou čističky vody, spalovny nebo zařízení na čištění průmyslových zplodin. Velká poptávka je i po komplexním řešení kontaminované půdy.

České firmy mají jedinečnou možnost prezentovat své výrobky a služby během veletrhu Macao International Environmental Co-operation Forum & Exhibition od 30. března 2017 na výstavišti hotelu The Venetian v Macao, kterého se zúčastní odborníci i vedoucí představitelé firem a institucí z regionu. Generální konzulát Hongkong plánuje na veletrhu samostatnou českou expozici a očekává odezvu českých zájemců o účast.   

Milan Vágner

konzul pro obchod a ekonomiku, Generální konzulát Hongkong

 

Parková úprava okolí spalovny

Parková úprava okolí spalovny

Lázně v T-Parku využívající odsolenou vodu

Lázně v T-Parku využívající odsolenou vodu

Návštěva zástupců diplomatického sboru

Návštěva zástupců diplomatického sboru

T-Park v Hongkongu - největší spalovna kalů na světě

T-Park v Hongkongu - největší spalovna kalů na světě

Doprava kontejnerů po vodě i souši

Doprava kontejnerů po vodě i souši