english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Investice do zdravotnictví významnou součástí návrhu rozpočtu Hongkongu

Legislativní rada začne v nejbližších dnech diskutovat návrh rozpočtu 2016/17, který 24. února 2016 představil ministr financí John Tsang. Návrh převážně obsahuje řadu krátkodobých opatření typu daňových úlev a osvobození od poplatků. Výjimkou mezi těmito krátkodobými opatření je desetiletý plán investic do zdravotnictví.
 

V současných na místní poměry studených měsících plní přední stránky novin fotografie z přeplněných státních nemocnic, zahlcených pacienty podlehnuvší chřipkové epidemii. Roste tlak na vládu ukončit tyto často nedůstojné podmínky a urychlit nezbytné investice do státních nemocnic. Hongkongská vláda plánuje v horizontu deseti let investovat do zdravotnictví 200 mld. HKD (cca 630 mld. CZK). Mělo by být zakoupeno 5 000 nových nemocničních lůžek, zřízeno na 150 nových operačních sálů. Ve třech obvodech by měla být postavena nová zdravotnická centra. Stávající nemocnice mají být renovovány a rozšířeny a jedna zcela nová s 2 400 lůžky bude postavena.

V rozpočtu pro tento rok se počítá s výdaji 57 mld. HKD (cca 180 mld. CZK), což je 16,5% všech vládních výdajů. Ve srovnání s výdaji před deseti lety se jedná o více než 90% nárůst.

Příležitosti pro české výrobky a technologie

Investice takovéhoto rozsahu pochopitelně otevírá možnosti pro české firmy. Výrobci lékařských a zdravotnických pomůcek se mohou prezentovat např. na každoročním veletrhu, který se letos koná 3. – 5. května.  Dále je potřeba sledovat tendery, které jsou průběžně vypisovány a vyhlašovány na stránce http://www.fstb.gov.hk/tb/en/tender-notices.htm a také na našem webu.

Kromě vládních investic jsou zdravotní pomůcky vyhledávaným artiklem soukromých domácností, neboť počet osob staršího věku v Hongkongu roste. Do roku 2036 mají lidé nad 65 věku tvořit celou třetinu místní populace. S tím je kromě sociálních a finančních tlaků spojena také rostoucí poptávka po vybavení domácností, které by starším a často nemocným osobám usnadnilo pohyb a život. I tento segment je tak velkou příležitostí pro inovativní české výrobce.