english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: M. Vágner
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Narůstající význam ekologie v deltě Perlové řeky potvrzuje česká expozice na veletrhu v Hongkongu

Hongkong je již tradičně zastánce ekologického přístupu a nyní i okolní provincie a města v deltě Perlové řeky začínají s velkou intenzitou řešit ekologické aspekty života včetně znečištění půdy, vody a ovzduší. To je výzvou a příležitostí pro české firmy v oboru. Že je o české výrobky zájem, dokazuje letošní česká účast na veletrhu ECO Expo Asia 2017 v Hongkongu.
 

Vzrůstající význam ekologie v deltě Perlové řeky i kontinentální Číně

Hongkong svoji cestu šetrného přístupu k přírodě dokazuje nejen proklamacemi a přijatými strategiemi, ale konkrétními činy. Příkladem je v roce 2016 uvedení do provozu soběstačné a největší spalovny městských kalů na světě T-Park a na to navazující zařízení k organickému zpracování odpadu, které bude zprovozněno letos a druhá fáze v roce 2018. Systém odpadového hospodářství doplní tři nové skládky a nové spalovny s nejvyššími ekologickými parametry včetně svozu odpadků bez zápachu.

Otázka „zelených technologií“ se dostává do popředí i v kontinentální Číně. Podle přijaté koncepce „Made in China 2025“ chce Čína posílit své místo v oblasti „zelené a inteligentní“ výroby energie. Tlak je na výrobu elektromobilů nebo nových úložišť energie. Čína je největší světový investor do obnovitelných zdrojů, který do sektoru v roce 2015 investoval 102,9 mld. USD, což dokazuje, že se na čínském trhu vytváří mohutné příležitosti v environmentálním byznysu.

Jednou z nejprůmyslovějších oblastí Číny je delta Perlové řeky. Překotná industrializace přinesla i ekologické dopady na životní prostředí. Avizovaný nový přístup čínské vlády k ekologii přináší velké možnosti pro české firmy.

Hongkong jako brána obchodu s deltou Perlové řeky a příležitost pro oslovení partnerů

Hongkong jako tradiční centrum výstavnictví a financí s vyspělým podnikatelským prostředím, je branou obchodu do kontinentální Číny. Proto je logickou volbou českých firem prezentovat pravidelně své výrobky na výstavě ECO Expo Asia v Hongkongu, kterého se ve dnech 26.-29. října 2017 na výstavišti AsiaWorld Expo zúčastnilo 5 českých firem osobně a dalších osm českých institucí formou katalogové prezentace

Na ECO Expo se představilo 320 firem z 19 zemí, národní stánky měla Česká republika, Finsko, Nizozemsko, Švýcarsko s Rakouskem, Itálie, Kanada, Japonsko, Korea a poprvé i Skotsko. Několik evropských firem se představilo v European Pavilion a pochopitelně velkou část expozice obsadily čínské firmy a provincie. Motto letošního ročníku bylo „Innovative Solutions for Green Cities“.  Na úvod slavnostního zahájení, kterého se zúčastnila řada vedoucích konzulátů včetně generální konzulky Lucie Nebesářové, promluvil ministr životního prostředí Wong Kam-sing.

Česká prezentace na ECO Expo Asia 2017

Českou expozici tvořily dva stánky, kdy jeden společně financovaly české firmy a další získal Generální konzulát ČR zdarma jako ocenění dlouholeté spolupráce s organizátory veletrhu. Osobně se zúčastnily české firmy Smart Heating Technology s.r.o. vyrábějící technologie na výrobu elektřiny a tepla spalováním biomasy, dále United Green Power s.r.o. dovážející do regionu ekologické čisticí prostředky na sklo, BAC Asia - singapurská pobočka české firmy dodávající ekologické odmašťovače pro průmyslové využití a dekontaminaci a v druhé části veletrhu se připojila i firma Silvaplana SE, která dodává protipovodňové systémy. Dále českou expozici navštívila firma Operátor ICT a.s., jejímž zřizovatelem je Hlavní město Praha. Firma zajišťuje agendu Smart City a s ekonomickým diplomatem M. Vágnerem se domluvila na další spolupráci v rámci projektu plánovaného na rok 2018. Na stánku Generálního konzulátu ČR v Hongkongu byly představeny katalogy firem VAPO, Gumotex, Hydra, Solbien, Czech Water Technology, Regionálního centra pro pokrokové technologie při Palackého univerzitě a  Asociace pro zahraniční investice (AFI). Distribuovány byly i sektorové publikace CzechInvestu.

České firmy měly dále příležitost představit se v samostatném semináři „Progressive Environmental Technologies and Products from the Czech Republic“, kterého se dne 28. října zúčastnily čtyři desítky odborníků, zejména z Hongkongu a Číny. Další příležitostí pro navázání kontaktů byla společenská akce v souvislosti s podpisem memoranda mezi Korea Environmental Industry Association s partnerskou Hong Kong Environmental Industry Association. A v neposlední řadě příležitost k navázání spolupráce s partnery v regionu měly dvě české firmy, které se s ekonomickým diplomatem zúčastnily recepce a večeře uspořádané Hong Kong Hainan Commercial Association k jejímu stému výročí od založení. V úvodu společenského večera vystoupila Carrie Lam, nejvyšší představitelka zvláštní správní oblasti Hongkong.   

Zájem o problematiku ekologie v deltě Perlové řeky roste, což dokládají desítky obchodních jednání, které české firmy vedly s partnery z Hongkongu, ale i z provincie Guangdong a jednotlivých měst Shenzen, Foshan, Guangzhou. Další skupinu tvořily zájemci o spolupráci z Indie, Tchaj-wanu, Koreje, S. Arábie nebo afrického Tunisu. Jedna z českých firem zahájila během veletrhu jednání o transferu technologií. Příležitosti pro uplatnění českých ekologických technologií a výrobků či služeb v regionu jsou velké, ale české firmy musí využít ve větší míře možnosti prezentovat se na oborových veletrzích ECO Expo v Hongkongu či v březnu na veletrhu MIECF v Macao.

Milan Vágner, konzul pro obchod a ekonomiku, Generální konzulát ČR v Hongkongu

 

 

Jednání na české expozici na ECO Expo 2017

Jednání na české expozici na ECO Expo 2017

Korejská společenská akce s českou účastí na ECO Expo

Korejská společenská akce s českou účastí na ECO Expo

 

Český odborný seminář na ECO Expo 2017

Český odborný seminář na ECO Expo 2017

Česká expozice na ECO Expo

Česká expozice na ECO Expo