česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Afghánští uprchlíci v Pákistánu: 40 let

Mezinárodní konference o afghánských uprchlících vyzdvihla podporu, kterou Pákistán už čtyřicet let přes vlastní problémy poskytuje uprchlíkům ze sousední země, a potřebu většího angažmá mezinárodního společenství. Česko do fondů podporujících afghánské uprchlíky v Pákistánu a Íránu pravidelně přispívá.

Konferenci nazvanou "Čtyřicet let pobytu afghánských uprchlíků v Pákistánu: nové partnerství pro solidaritu" uspořádala 17. a 18. února 2020 v Islámábádu pákistánská vláda ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Generální tajemník OSN António Guterres v úvodním projevu ocenil Pákistán jako „spolehlivého a velkorysého partnera“ při poskytování útočiště milionům afghánských uprchlíků. "Pákistán navzdory vlastním problémům ubytovává a chrání afghánské uprchlíky s omezenou podporou mezinárodního společenství," řekl Guterres a vyzval další země, aby Pákistán podpořily a ukázaly podobnou rozhodnost při zvládání proudů uprchlíků po celém světě.

Česká republika věnovala v letech 2016-2019 celkem 40 milionů Kč na humanitární pomoc afghánským uprchlíkům v Íránu a Pákistánu a osobám vracejícím se zpět, zejména z Pákistánu. Část pomoci se realizuje ve spolupráci s UNHCR a je zaměřena na podporu přístupu dětí a mládeže ke vzdělání a sociálním službám. Pomoc rodinám, které se mají vrátit do Afghánistánu, zajišťuje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

ČR také dlouhodobě přispívá ke stabilizaci a rozvoji Afghánistánu jako předpokladu pro návrat uprchlíků. Provinční rekonstrukční tým v provincii Logar realizoval přes dvě stě rekonstrukčních a rozvojových projektů v celkové hodnotě kolem 300 milionů Kč. Po ukončení jeho činnosti v roce 2013 pokračovala rozvojová pomoc zejména v oblasti zemědělství, vodohospodářství a hygieny a vzdělávání.

Afghan Refugees Conference 2-2020