česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bezpečnostní situace

Na celém území Pákistánu nadále přetrvává hrozba teroristických útoků, sektářského násilí a únosů. Před vlastním započetím cesty doporučuje sledovat konzulární informace MZV ČR, dostupná média, webové stránky Vašeho ZÚ a seznámit se s aktuální bezpečnostní situací v zemi. Více také v kapitole cestujeme.

I. Obecně

MZV ČR registruje v Pákistánu přetrvávající riziko teroristických útoků, únosů, sektářského násilí a útoků proti cizincům. Při pohybu po Pákistánu doporučujeme obezřetnost a vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob. Pákistánské ozbrojené složky pokračují v operaci proti militantům ve Federálně spravovaných kmenových územích (FATA), provincii Balúčistán a dalších oblastech Pákistánu, včetně velkých měst. Bezpečnostní složky jsou ve stavu stálé pohotovosti kvůli možným útokům militantů, proto ve městech dochází k omezování dopravy, ale i k odpojení některých komunikačních linek či dočasné blokaci vybraných sociálních sítí. Při cestování se na silnicích provádějí bezpečnostní kontroly.

Pákistán se nachází v oblasti častých zemětřesení, povodní a sesuvů půdy. V této souvislosti může docházet k narušení infrastruktury a omezení pohybu v postižených oblastech. Pákistánské úřady mohou od cestovatelů (zejm. těch zdržujících se v Pákistánu delší dobu) požadovat, aby se při odletu ze země prokázali mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti dětské obrně.

MZV ČR doporučuje všem občanům cestujícím do zahraničí provést registraci v systému DROZD, důkladně se informovat o bezpečnostní situaci v cílové destinaci a o potřebných konzulárních záležitostech. Při nenadálých situacích sledujte pokyny místních bezpečnostních složek, v případě nouze informujte ZÚ ČR v Islámábádu (0092/300/8566092) nebo honorární konzuláty ČR v Karáčí, Láhauru nebo Péšávaru.

II. Cesty do jednotlivých oblastí

MZV ČR důrazně nedoporučuje cestovat do:

  • - oblasti Federálně spravovaných kmenových území - Federally Administered Tribal Areas (FATA)
  • - okresů Čaršadda, Kohát, Tank, Bannu, Lakki, Dera Ismail Khan, Swat a Buner v provincii Khyber Pakhtunkhwa
  • - města Péšavár a do okresů na jih od města, včetně z Péšaváru do Čitrálu přes průsmyk Lowari
  • - provincie Balúčistán
  • - města Kvéta
  • - po dálnici Karakoram mezi Islámábádem a Gilgitem
  • - oblasti Azad Kashmir.

MZV ČR dále nedoporučuje, s výjimkou cest nejvyšší nutnosti, cestovat do:

  • - do údolí Bamboret, Kalašských údolí, okresu Arandu v Čitrálu v provincii Khyber Pakhtunkhwa
  • - města Nawábšáh v provincii Sindh a do vnitřních oblasti severního Sindhu a jižního Paňdžábu
  • - do provincie Gilgit-Baltistán.