česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Pákistánu

Vstup cestovatelů z ČR do Pákistánu je možný s negativním výsledkem testu RT-PCR a aplikací Pass Track v mobilním telefonu nebo vytištěným dotazníkem, vyplněným on-line. Po příletu je na letišti prováděn rychlý antigenní test.

Vstup do Pákistánu a tranzit

Pro občany ČR cestující do Pákistánu platí vízová povinnost.

Cestující ze zemí zařazených pakistánskými úřady do druhé ze tří kategorií podle rizika nákazy, mezi něž aktuálně patří ČR, jsou povinni ne déle než 72 hodin před odletem podstoupit test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 a poskytnout údaje o svém zdravotním stavu, předchozím pobytu a kontaktní informace prostřednictvím aplikace Pass Track v mobilním telefonu nebo vyplněním dotazníku on-line. Negativní výsledek testu a registrace Pass Track je kontrolována před odletem i při vstupu do země. Povinnost se nevztahuje na děti do 12 let, osoby se zdravotním postižením a delegace na vysoké úrovni.

Po příletu jsou cestující povinni se podrobit rychlému antigennímu testu. V případě negativního výsledku se mohou pohybovat bez omezení, v případě pozitivity je jim nařízena 10denní karanténa na vlastní náklady v určeném karanténním zařízení.

Při odletu z Pákistánu vyžadují negativní vyšetření RT-PCR ne starší 72 hodin všechny letecké společnosti.

Uvedená pravidla vycházejí z informací zveřejňovaných pákistánskými úřady nebo sdělovacími prostředky a odpovídají nejnovějšímu stavu, jaký je znám Velvyslanectví ČR v Islámábádu a jaký velvyslanectví pokládá za reálný. Úřední sdělení lze dohledat na webových stránkách pod titulkem Místní instituce, nová a aktuálně platná na nich ovšem obvykle chybějí.

Doprava

Počet mezinárodních letů do a z Pákistánu je z preventivních důvodů omezen. Letecké spojení mezi ČR a Pákistánem nabízejí společnosti Emirates, Qatar Airways a Turkish Airlines. Vnitrostátní doprava má fungovat do 70 % obsazenosti, cestující jsou povinni mít roušky.

Opatření

Provozní doba obchodů je omezena do 22.00, šest dnů v týdnu, prodej nezbytného zboží funguje bez omezení. Restaurace mohou být otevřeny do půlnoci, dovnitř smějí jen očkovaní a do zaplnění poloviny míst. Také kina jsou otevřena pro očkované. Je zakázáno pořádat kulturní, hudební, náboženské a jiné hromadné akce. Zábavní parky a koupaliště smějí být zaplněny do poloviny celkové kapacity. Nošení roušek na veřejných místech je povinné. Podle aktuální situace jsou uzavírány části obcí identifikované jako ohniska nákazy.

Místní instituce

Stránka ministerstva zdravotnictví věnovaná pandemii a přijatým opatřením: http://covid.gov.pk/
Úřad pro civilní letectví: https://www.caapakistan.com.pk/
Pákistánské státní dráhy: https://www.pakrail.gov.pk
Nouzová linka Velvyslanectví ČR: +92 300 8566092

Návrat do ČR

Pákistán patří do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Pro návrat do ČR platí pravidla uvedená na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.