česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Pákistánu

Cestovat letadlem do Pákistánu smějí od 1. října 2021 jen plně očkované osoby. Požadováno je přitom osvědčení o negativním výsledku testu RT-PCR a aplikace Pass Track v mobilním telefonu nebo vytištěný dotazník, vyplněný on-line. Plné očkování je také podmínkou pro odlet z Pákistánu.

Vstup do Pákistánu a tranzit

Pro občany ČR cestující do Pákistánu platí vízová povinnost.

Osoby cestující letecky musí být plně očkovány proti covidu-19. Očkováni nemusí být cizinci do 18 let věku a ti, jimž se očkování proti covidu-19 nedoporučuje ze zdravotních důvodů, s příslušným potvrzením lékaře.

Cestující od šesti let jsou dále povinni nejdéle 72 hodin před odletem podstoupit test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 a poskytnout údaje o svém zdravotním stavu, předchozím pobytu a kontaktní informace prostřednictvím aplikace Pass Track v mobilním telefonu nebo vyplněním dotazníku on-line. Negativní výsledek testu a registrace Pass Track je kontrolována před odletem i při vstupu do země. Povinnost se nevztahuje na děti do šesti let, osoby se zdravotním postižením a delegace na vysoké úrovni.

Cestující ze zemí kategorie C (v současnosti mj. Bulharsko, Slovinsko, Ukrajina) a zemí s vysokým rizikem (mj. Německo, Rusko) jsou po příletu povinni se podrobit rychlému antigennímu testu. V případě negativního výsledku se mohou pohybovat bez omezení, v případě pozitivity je jim nařízena 10denní karanténa na vlastní náklady v určeném karanténním zařízení. Rychlý antigení test může být výběrově aplikován i u příletů ze zemí kategorie B (kam spadá ČR) nebo cestujících se symptomy onemocnění.

Odlet z Pákistánu je možný jen s plným očkováním. Některé letecké společnosti vyžadují i negativní test RT-PCR ne starší 72 hodin.

Uvedená pravidla vycházejí z informací zveřejňovaných pákistánskými úřady, sdělovacími prostředky a leteckými společnostmi a odpovídají nejnovějšímu stavu, jaký je znám Velvyslanectví ČR v Islámábádu a jaký velvyslanectví pokládá za reálný. Úřední sdělení lze dohledat na webových stránkách pod titulkem Místní instituce, nová a aktuálně platná na nich ovšem obvykle chybějí.

Doprava

Letecké spojení s Pákistánem funguje bez omezení. Dopravu mezi ČR a Pákistánem nabízejí společnosti Emirates, Qatar Airways a Turkish Airlines. Vnitrostátní letecká doprava je vyhrazena očkovaným osobám.

Opatření

Obchody ve většině míst fungují bez omezení. Restaurace a kina jsou přístupné jen očkovaným.

Místní instituce

Stránka ministerstva zdravotnictví věnovaná pandemii a přijatým opatřením: http://covid.gov.pk/
Úřad pro civilní letectví: https://www.caapakistan.com.pk/
Pákistánské státní dráhy: https://www.pakrail.gov.pk
Nouzová linka Velvyslanectví ČR: +92 300 8566092

Návrat do ČR

Pákistán patří do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Pro návrat do ČR platí pravidla uvedená na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.