česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Pákistánu

Ministerstvo zahraničních věcí ČR nadále doporučuje cestovat do Pákistánu jen v naléhavých a nezbytných případech. Důvodem je přetrvávající epidemie covid-19 a obtížná dostupnost zdravotní péče.

Vycestování z ČR a návrat do ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 27. února 2021.

Podle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví je zakázáno vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy covid-19, způsobeným novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví; jejich výklad pro všechny kategorie rizikových zemí je uveden  v článku "COVID 19 Rozcestník" na stránce Ministerstva zahraničních věcí.

Vstup do Pákistánu a tranzit

Pro občany ČR cestující do Pákistánu platí vízová povinnost.

Cestující ze zemí se středním rizikem nákazy, kam je řazena i ČR, jsou povinni ne déle než 72 hodin před odletem podstoupit vyšetření na přítomnost SARS-Cov-2 metodou RT-PCR, po příletu předložit potvrzení o negativním výsledku vyšetření a podrobit se zběžné zdravotnické prohlídce zaměřené na příznaky horečnatého onemocnění dýchacích cest. Předložit osvědčení o negativním výsledku testu RT-PCR obvykle požadují i letecké společnosti před nástupem cesty.

Vstup do země je až na výjimky zakázán cestujícím ze zemí s vysokým rizikem nákazy. Od povinnosti předložit negativní výsledek vyšetření RT-PCR jsou osvobozeni cestující ze zemí s nízkým rizikem nákazy. Seznam zemí spadajících do jednotlivých kategorií zveřejňují jednou za dva týdny pákistánské úřady.

Cestující jsou dále povinni před příletem do Pákistánu poskytnout údaje o svém zdravotním stavu, předchozím pobytu a kontaktní informace prostřednictvím aplikace Pass Track v mobilním telefonu nebo vyplněním dotazníku on-line.

Při odletu z Pákistánu vyžadují negativní vyšetření RT-PCR ne starší 72 hodin všechny letecké společnosti.

Doprava

Letecké spojení mezi ČR a Pákistánem nabízejí společnosti Emirates, Qatar Airways a Turkish Airlines. Vnitrostátní doprava funguje bez omezení.

Opatření

Ve většině provincií a velkých měst je omezena provozní doba obchodů a zakázáno pořádat společenské a sportovní akce ve vnitřních prostorech. Restaurace poskytují služby jen venku. Podle aktuální situace jsou uzavírány části obcí identifikované jako ohniska nákazy.

Místní instituce

Stránka ministerstva zdravotnictví věnovaná pandemii a přijatým opatřením: http://covid.gov.pk/
Úřad pro civilní letectví: https://www.caapakistan.com.pk/
Pákistánské státní dráhy: https://www.pakrail.gov.pk