česky  english  türkçe 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK a Úřad vlády
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-Turecké Business Forum v Istanbulu

V rámci státní návštěvy Turecka, která se konala 2. - 4. 9. 2019 navštívil český premiér Andrej Babiš také Istanbul, kde zahájil Česko - Turecké Business Forum organizované tureckým partnerem Hospodářské komory ČR – DEIK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu – Zahraničně obchodní Board).
 

Na podiu se v rámci slavnostního zahájení Business Fora vystřídaly významné osobnosti zabývající se vzájemnými obchodními styky České republiky a Turecka.

Jako první vystoupil předseda česko-turecké sekce DEIK Nazmi Akiman, který přivítal hosty z České republiky a vyjádřil podporu rozvoje vzájemných obchodních styků, které by měly dosáhnout úrovně obchodní výměny ve výši 5 mld. USD.

Na vystoupení pana Akimana navázal president Hospodářské komory ČR pan Vladimír Dlouhý, který přes mnohé výzvy vnímá Turecko jako nadále velmi zajímavý a perspektivní trh pro české výrobce a podniky.

President DEIK Nail Olpak vyjádřil naději ve smyslu posílení obchodu na základě historicky velmi pozitivních zkušeností obou zemí a ocenil jednání u tureckého presidenta R.T.Erdogana.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu pan Karel Havlíček hovořil především o zásadních úkolech, které mají obě země před sebou z pohledu nutných inovací v průmyslu. Právě v těchto oblastech vidí široké pole možností vzájemné spolupráce.

Turecký ministr průmysl Mustafa Varank ocenil návštěvu české delegace a dosavadní vzájemnou spolupráci s tím, že na obou stranách existují rezervy v obchodních příležitostech, na nichž je nutné společně pracovat.

Úvodní jednání uzavřel svým vystoupením premiér Andrej Babiš, který vysoce ocenil přivítání a pohostinnost poskytnuté tureckou stranou. Za důležité označil pozitivní jednání s tureckým prezidentem Erdoganem, během něhož byly tureckou stranou předloženy velmi zajímavé nabídky směrem k projektu Aduláryje.

Business Forum pokračovalo vystoupením zástupců Investičního odboru Kanceláře tureckého prezidenta pana Selcuk s tématem „Turecko jako investiční příležitost“, následovala prezentace  ředitele Aliance české energetiky pana Petera Bodnára a představení české obchodní delegace zástupkyní Hospodářské komory paní Monikou Müllerovou.

Po prezentačním panelu byl zahájen networking a B2B jednání mezi zastoupenými českými firmami a jejich tureckými partnery.

Jan Ondřejka, Ekonomický diplomat, Generální konzulát Istanbul

Galerie


Business Forum