česky  english  türkçe 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-turecké obchodní a ekonomické vztahy

(Archivní článek, platnost skončena 24.05.2012.)

Charakteristika vývoje

Hospodářské a obchodní vztahy mezi Českou republikou (Československem) a Tureckem mají dlouholetou tradici a sahají až do období těsně po první světové válce. Československo se podílelo v minulosti na výstavbě průmyslové základny Turecka dodávkami kvalitního průmyslového zboží, technologií a významných investičních celků jako např. cukrovaru Uşak, pivovaru EFES, elektráren SOMA (6 x 165 MW) a Afşin Elbistan B (4 x 360 MW), závodu na výrobu pneumatik Kirşehir.

            Rozvoji obchodních a ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi napomáhají státní orgány i podnikatelské asociace: konají se zasedání Česko-turecké smíšené komise na vysoké úrovni a od dubna 2006 působí Česko-turecká smíšená obchodní komora se sídlem v Praze.

Legislativní základna relace s Tureckem spočívá jednak na dohodách s Evropskou unií, zde mezi nejdůležitější patří Dohoda o celní unii z roku 1995, a dále na řadě bilaterálních smluv, z nichž nevýznamnější jsou:

  • Dohoda o zamezení dvojího zdanění (podepsaná v Ankaře 12.11.1999, v platnosti od 16.12.2003);
  • Dohoda o podpoře a ochraně investic (v platnosti od 18.3.2012).

Objem obchodní výměny mezi Českou republikou a Tureckem za posledních více jak deset let neustále roste s výjimkou roku 2009 postiženého globální ekonomickou krizí. V roce 2005 překročil hranici 1 mld USD, v roce 2010 poprvé v historii hranici 2 mld USD a dosáhl rekordní výše 2,02 mld USD. V roce 2011 se dále významně zvýšil na 2,66 mld USD. Také český export souběžně rostl a v roce 2010 s hodnotou 1,04 mld USD poprvé překonal hranici 1 mld USD, v roce 2011 se dále zvýšil na 1,36 mld USD. Tento výsledek zařadil Turecko na 19. místo v celkové destinaci českého vývozu. Obchodní bilance byla přitom relativně vyrovnaná, mírný přebytek byl v jednotlivých letech na české či turecké straně, poslední roky ve prospěch ČR; v roce 2011 to bylo 57 mil. USD.

            Ve vývozu i v dovozu převládají průmyslové výrobky. V českém vývozu na předních místech ve statistikách jsou dopravní prostředky včetně příslušenství a náhradních dílů, elektrická zařízení a přístroje, zařízení k automatickému zpracování dat, strojírenské položky (stroje běžně používané v průmyslu, dále k výrobě elektrické energie), zařízení pro telekomunikace, pro záznam a reprodukci zvuku/obrazu.. V dovozu byly v roce 2011 na prvních místech silniční vozidla a náhradní díly, výrobky ze železa a oceli, oděvy s doplňky, textilní příze a tkaniny. Mezi dalšími produkty dováženými z Turecka byly např. přístroje pro elektrický záznam a reprodukci zvuku/obrazu, zelenina a ovoce, ořechy, výroky z plastů, kaučuku, hliníku, nábytek, tabákové výrobky.