česky  english  türkçe 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta vedl českou delegaci na tureckém veletrhu obranného průmyslu IDEF 2017 v Istanbulu

Ve dnech 9. - 12. května 2017 proběhl v Istanbulu veletrh obranného průmyslu IDEF 2017, kterého se za Českou republiku oficiálně zúčastnil náměstek MO Ing. Tomáš Kuchta.

Během veletrhu proběhlo vícero jednání mezi českou delegací, doplněnou o představitele českých firem, s tureckými partnery i zástupci tureckého ministerstva obrany. Současně byla s tureckými partnery projednávána jejich účast na IDETu 2017, kde Turecko vystupuje v roli partnera veletrhu.

Veletrh IDEF 2017 se konal pod záštitou prezidenta Turecké republiky Recepa Tayyipa Erdoğana a byl organizován Turkish Armed Forces Foundation. Vlastní výstavy se zúčastnilo 818 vystavovatelů, 135 delegací, které měly přes 600 členů a pocházely ze 74 zemí a 2 mezinárodních organizací.

Delegace vedená panem náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou za doprovodu velvyslance České republiky v Turecku Pavla Kafky se zúčastnila slavnostního zahájení veletrhu, kde přednesl úvodní slovo turecký premiér Binali Yıldırım a následně promluvil také ministr obrany Fikri Isik. Turečtí představitelé zdůraznili zvyšující se kvalitu a úroveň obranného průmyslu Turecka, postaveného na snaze o výrobu vlastních obranných prostředků. Turecko plánovalo na veletrhu prezentovat široké spektrum dovedností a znalostí tureckých firem v oblastech obranného průmyslu a současně na konkrétních příkladech ukázat schopnost spolupracovat na vývoji i realizaci jednotlivých zbrojních systémů se zahraničními partnery.

Pan náměstek MO Kuchta otevřel za účasti velvyslance, zástupců generálního konzulátu v Istanbulu, CzechTrade, vojenských přidělenců ministerstva obrany a českých firem stánek České republiky. Veletrhu se na české straně v roli návštěvníků zúčastnily společnosti: BVV Brno, TOS Kuřim, ČKD Blansko, VTK Special, Vítkovice Machinery Group, STV group a společné česko-turecké společnosti MDS16 a V4.

Velvyslanec Kafka  m.j. uvedl, že oblast spolupráce v obranném průmyslu mezi ČR a Tureckem v současné době nabízí významné možnosti realizace dodávek, resp. společných aktivit v projektech „advanced“ i tradičních technologií (dodávky náprav, obráběcích strojů a lisů, speciální oceli). Návštěva delegace MO ČR a českých firem na IDEF 2017 a zejména historicky první účast Turecka jako partnerské země (a 12 předních firem) na IDET 2017 v Brně tyto možnosti dále rozšíří.

Během veletrhu se česká delegace setkala s náměstkem ministra obrany Turecka Suay Alpay a dalšími zástupci tureckého ministerstva obrany, dále pak v rámci jednotlivých jednání s představiteli významných tureckých firem  ASELSAN, ROKETSAN, ALTINAY, OPTIX, FNSS, NUROL, OTOKAR. Turecké firmy prezentovaly svůj silný zájem o tendry AČR a představily na místě své výrobky přímo náměstku ministra obrany. Pan náměstek Kuchta ocenil zájem turecké strany a pozval vystavovatele do Brna na IDET 2017, kde Turecko plánuje obsadit až 700m2 výstavní plochy.

Jan Ondřejka, obchodní a ekonomický konzul, Generální konzulát ČR v Istanbulu, Turecko