česky  english  türkçe 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpis memoranda o porozumění pro spolupráci mezi Aliancí české energetiky a Ankarskou průmyslovou komorou

Dne 8.–9. března 2017 se v Istanbulu v Turecku GK konal IV. ročník Mezinárodního summitu jaderné energetiky (INPPS), v rámci kterého bylo první den konání summitu slavnostně podepsáno memorandum o porozumění pro spolupráci mezi Aliancí české energetiky (dále jen CPIA) a Ankarskou průmyslovou komorou (dále jen ASO)

za přítomnosti předsedy výboru CPIA pana Petera Bodnára a generálního sekretáře ASO pana Yavuz Cabbar.

Summitu se aktivně zúčastnily dvě české společnosti a zároveň členové CPIA; zástupce společnosti ŠKODA JS jako přednášející v rámci sekce zaměřené na výstavbu v oblasti JE a dále zástupce ze skupiny ALTA jako přednášející v rámci sekce zaměřené na jadernou bezpečnost, palivový cyklus a vyhořelé palivo. Summit svou účastí podpořili i zástupci Generálního konzulátu České republiky v Istanbulu.

Podpis tohoto memoranda navazuje na oficiální návštěvu představitelů ASO a 18 zástupců z řad jejích průmyslových členů konané pod záštitou turecké poradenské společností RECON E&C, která se uskutečnila na přelomu října a listopadu 2016 v České republice za účelem představení potenciálu a dlouholetého know-how českého jaderného průmyslu.

Cílem spolupráce mezi CPIA a ASO je posílení dialogu, vzájemná výměna informací a komunikace mezi jaderným průmyslem České republiky a Tureckem; posílení vztahů mezi průmyslovými odvětvími obou zemí za účelem bezpečného a mírového využití jaderné technologie a energie.

Posláním ASO v oblasti jaderné energetiky je podpora domácích průmyslových podniků v oblasti budoucího začlenění do jaderného odvětví a tedy lokalizace domácího jaderného průmyslu. Jako hlavního partnera v této oblasti si ASO vybralo právě Českou republiku, pro oblast vzdělávání lidských zdrojů se partnerskou zemí stala Ruská federace. ASO ve stejný den podepsalo memorandum o spolupráci s ruskými subjekty ROSATOM-CICE&T a TCP NICS (Training Centre for Personnel of the Nuclear Industry Construction Sector) v oblasti vzdělávání lidských zdrojů pro výstavbu jaderných energetických zařízení.

Pan Cabbar z ASO zdůraznil důležitost podpisu memoranda pro turecké společnosti: „Různá zařízení pro jaderné elektrárny postavené Rusy a nacházející se v České republice si Češi vyrábějí dnes sami. Z tohoto pohledu budou české zkušenosti a znalosti mimořádně důležité a přínosné pro projekt Akkuyu, stejně jako pro dva další budoucí projekty JE v Turecku.“

Pan Bodnár z CPIA uvedl: „CPIA je připravena poskytnout veškerou podporu tureckým společnostem v oblasti jaderné energetiky.“