česky  english  türkçe 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěch firmy SIMANDL v Turecku

Pozitivní ukázkou zhodnocení dlouhodobé poctivé práce české firmy SIMANDL a její spolupráce se státním sektorem je úspěšná expanze v oblasti instantních nápojů do Turecka. Přes nelehké podmínky se firmě SIMANDL podařilo s využitím systémové státní podpory v podobě projektů PROPED a asistenčních služeb proniknout na turecký trh.
 

Firma SIMANDL v Turecku prokázala, že i v případě obecně velmi silného potravinářského průmyslu země generujícího 13% svého HDP, jež v roce 2018 dosáhlo úrovně 320 mld USD, je možné nalézt zajímavý prostor pro české potravinářské firmy. V Turecku, kde je v současnosti registrováno přes 40 000 potravinářských společností a firem a  v posledních 10 letech sem investovalo 577 zahraničních firem, se vzhledem ke zvyšující se úrovni vzdělávání mění také styl stravování mladé generace. Změna životního stylu přináší zvýšený zájem o biopotraviny, snídaňové cereálie, cereální snacky a doplňky stravy, moderní kojeneckou a dětskou výživu a dietní potraviny.

Právě tímto směrem se v Turecku vydala tradiční rodinná firma SIMANDL, která se od svého založení v roce 1995  specializuje na výrobu instantních potravinových směsí. Největší objem výroby je zpracováván v instantní náhradě smetany, směsích na přípravu studených i horkých nápojů cappuccino a instantní kávě. Všechny instantní směsi jsou míchány, plněny a jednotlivé výrobky vyráběny v moderním výrobním závodě v Petrovicích u Karviné. Exportní prezentace firmy na webech: www.darkoff.com a www.drink4u.eu.

V roce 2018 se firma SIMANDL zúčastnila CNR Food Istanbul, který je významnou událostí s dlouhodobou tradicí na poli potravinářského sektoru v Turecku. Společná česká expozice podporovaná Ministerstvem zemědělství ČR zde umožňuje prezentaci českým firmám, které neplánují samostatný stánek. Ve svém vyjádření akci ocenil pan Václav Simandl s tím, že společná akce PROPED Ministerstva zemědělství ČR, Generálního konzulátu ČR v Istanbulu a istanbulské kanceláře CzechTrade dopomohla k tomu, že v květnu 2019 poprvé dodala společnost SIMANDL do Turecka 23 tun instantních nápojů a další dodávka byla úspěšně realizována v těchto dnech. Skoro 3/4 roku trvala úprava receptur výrobků a finální vzorky schválil turecký partner v dubnu na návštěvě výrobního provozu v Petrovicích u Karviné. Před první objednávkou se ještě realizoval zkušební dovoz jedné mixované palety. Ten ukázal, že pro bezproblémové vyclení je kromě A.TR. nutné mít Health certificate vystavený SZPI, který musí obsahovat také šarže jednotlivých výrobků a pro jistotu Certifikát původu z Hospodářské komory.

Firma SIMANDL plánuje další rozvoj aktivit v Turecku, jehož atraktivní obchodní stránkou je zejména jeho velikost (82 milionů osob) a růst mladé složky populace (cca 750 000 mladých za rok). Průměrná turecká rodina utratí za potraviny, tabákové výrobky a nápoje 23,5% svého příjmu (čistý příjem v roce 2017 - 530 EUR).

Jan Ondřejka, Ekonomický diplomat, Generální konzulát Istanbul