česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí v r. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR připravily na rok 2022 několik aktivit v rámci programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. Aktivity zahrnují dlouhodobější výuku i krátkodobé kurzy českého jazyka pro krajany a také finanční podporu projektů krajanských spolků v zahraničí.

Konkrétně se jedná o:

  • Semestrální stipendijní studijní pobyty - stipendia jsou určena pro studenty z řad krajanů s přednostním zaměřením na obor čeština pro cizince a dále dle kapacity jednotlivých fakult a úrovně češtiny uchazeče i na další obory související s podporou udržení a rozvoje českého jazyka a literatury.
  • Čtyřtýdenní kurz českého jazyka pro krajany - kurz výuky češtiny určený krajanům starším 18 let a žijícím v zahraničí, kteří se chtějí naučit jazyk svých předků nebo se v něm zdokonalit.
  • Dvoutýdenní kurz metodiky výuky českého jazyka pro vyučující z řad krajanských komunit
  • Poskytování peněžních darů na krajanské projekty  - přednost mají krajanské projekty v rámci konkrétních a tradičních aktivit spolků, jako jsou kulturní či vzdělávací akce.

Velvyslanectví České republiky v Jakartě by však rádo upozornilo uchazeče, že konání kurzů a podmínky vstupu do České republiky se mohou v roce 2022 vyvíjet v návaznosti na aktuálni situaci pandemie COVID-19.


Podrobnější informace k jednotlivým aktivitám programu naleznete v přiloženém souboru.

Instrukce pro krajany (DOC, 97 KB)