česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Max Res
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Důvěra evropských investorů v Indonésii pozvolna roste

Aktuálně v závěru dubna zveřejněný průzkum nálady evropských investorů v Indonésii naznačuje, že vnímání místního obchodního prostředí se zlepšuje. V každoročním průzkumu pořádaným již pošesté evropskými obchodními komorami bylo osloveno 112 top manažerů velkých evropských firem. Výsledný index vykázal nárůst o 13% oproti předchozímu roku. Přestože celkové hodnocení nelze beze zbytku označit jako spokojenost evropského byznysu se stávajícím investičním prostředím, jde bez pochyby o pozitivní vnímání řady reformních kroků, které uskutečnila vláda země v posledním roce.
 

Průzkum nálady mezi evropskými investory v Indonésii je prováděn každý rok již od roku 2012 a jedná se o společný projekt evropských obchodních komor působících v zemi: BritCham Indonesia, Eurocham, German-Indonesian Chamber of Industry and Commerce a Frech-Indonesia Chamber. V letošním roce bylo v průzkumu osloveno 112 manažerů evropských firem na úrovni CEO nebo o jednu úroveň níže sdružených v těchto komorách. Pro představu o velikosti evropské obchodní přítomnosti v Indonésii přitom poslouží třeba údaj o počtu zaměstnanců evropských firem v zemi, který se pohybuje okolo jednoho miliónu pracovníků.

V rámci průzkumu hodnotili dotázaní ekonomiku Indonésie například z pohledu jednotlivých sektorů, v rámci různých regiónů, s ohledem na makroekonomické ukazatele anebo politickou a sociální stabilitu. Přestože celkový index nálady investorů vyznívá pozitivně, nelze přehlížet dílčí negativní vývoj, například hodnocení situace v oblasti trhu práce a lidských zdrojů, a zejména pak určitou nejistotu ohledně politické a sociální stability. Tento trend je ovšem spojen se skutečností, že Indonésii čekají v příštím roce parlamentní a prezidentské volby, které určí další vývoj země.

V posledních čtyřech letech prošel vývoj indexace nálady investorů poměrně symptomatickým vývojem, když ze strmého nadšení, které následovalo po nástupu administrativy prezidenta Joko „Jokowi“ Widodo došlo v následujících dvou letech ke zřetelnému propadu v důsledku „vystřízlivění“ investorů a pochopení možností a tempa reforem jeho vlády. Letošní návrat mírného optimismu investorů je pak především asi realistickým zhodnocením reforem, které v posledním roce dokázala Indonésie implementovat v dané oblasti. Jedná se zejména o šestnáct ekonomických balíčků představující reformy mající usnadnit podnikání v zemi, nejen ale především, zahraničním investorům, stejně jako fiskální stabilizace a posilování efektivní daňové správy, jejíž fungování je podmínkou třeba také pro podpůrné kroky v podobě daňových úlev a pobídek pro investory.

Detailní informace o průzkumu lze stáhnou na stránkách Britcham.

http://www.britcham.or.id/assets/files/BCI%20Report%20(final)%20-%20180418%20REV.pdf

Jakub Černý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Jakartě