česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní předání cen MDVV Lidice 2021

Dne 15. listopadu 2021 proběhlo slavnostní předání cen účastníkům Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Tuto událost významně narušila pandemie, a tak byly předány ceny hned za tři navazující ročníky. Ceny si přišlo vyzvednout 8 účastníků a cestu vážili i zástupci výtvarných škol mimo Jakartu. Téma letošního 49. ročníku „ROBOT a umělá inteligence“ přineslo do Lidic 192 výtvarných děl z Indonésie.
 

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (MDVV Lidice) byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli u nás, ale doslova v celém světě. V posledních letech do výstavy přichází pravidelně více než 25 000 velice kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších 70-80 států světa.

 

MDVV Lidice slavnostní předání medaile

MDVV Lidice slavnostní předání medaile

Soutěže se pravidelně účastní indonéské výtvarné školy mezi nimi na příklad Linda Art School, Ananda Visual Art School, Nirvana Visual Art School či Výtvarná škola Muhammadiyah. Mnozí účastníci získávají ocenění opakovaně a pochvalují si možnost účasti na jedné z mála mezinárodních výtvarných soutěží pro danou věkovou skupinu. Pro některé se pak účast stala osudovou, když na základě ocenění získali stipendium pro studium na evropských výtvarných akademiích. Tradice pokračuje i nadále a z původních účastníků se stávají učitelé, kteří šíří dobré jméno České republiky a přihlašují své žáky na další ročníky MDVV.

MDVV Lidice slavnostní předání 47/48/49

MDVV Lidice slavnostní předání 47/48/49

 

Akce si vyžádala pozornost médii a na oblíbeném portálu Fimela vyšel pochvalný článek dostupný zde.