česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikipedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další zemětřesení na Lomboku a situace v místě

V neděli 5. srpna došlo v 18:46 hod. místního času k dalšímu silnému zemětřesení na indonéském ostrově Lombok v části Západní Nusa Tenggara, jehož síla v nejsilnějším otřesu dosáhla 6,9 stupňů Richterovy škály.

Po deseti hodinách od události vydaly místní úřady první zprávy, které hovoří o minimálně 82 mrtvých, stovkách zraněných a velkých materiálních škodách. Zemětřesením byly nejvíce zasaženy západní a východní oblast ostrova Lombok a také hlavní město Mataram. Silné otřesy byly cítit i na sousedním Bali.

Dle aktuálních zpráv MZV Indonésie, které se odvolává na informace místních úřadů na Lomboku, nejsou mezi oběťmi neštěstí žádní zahraniční turisté. Řada turistů nicméně včera po zemětřesení opustila hotely a noc strávili na vyvýšených místech ostrova. A to i z důvodu varování před tsunami, které však bylo ještě včera večer odvoláno.

V současné chvíli probíhá evakuace z Lomboku, a to jednak přepravou po moři prostřednictvím trajektů z přístavu Gili a Lembar směrem na Bali, jednak letecky z letiště v Mataramu. Letiště na Lomboku funguje bez omezení. Během dnešního dne (6. srpna) by na letišti v Mataramu měly Francie a Španělsko otevřít konzulární help desk a asistovat při konzulární pomoci svým občanům i ostatním občanům EU.

V návaznosti na aktuální informace doporučujeme českým turistům na Lomboku, kteří hodlají v nejbližších hodinách a dnech ostrov opustit, aby tak učinili prioritně letecky z letiště v Mataramu. V případě, že při neštěstí přišli o doklady, mohou se v letištní hale obrátit na help desk Francie nebo Španělska, které by během dnešního dne měly být v místě otevřeny. Náhradní cestovní doklady pro návrat do ČR jim může následně vystavit Honorární konzulát ČR v Denpasaru/Bali, příp. Zastupitelský úřad ČR v Jakartě. Současně doporučujeme těm českým turistům, kteří nemusí Lombok opustit v nejbližších hodinách (tj. zejména mají kde bezpečně přebývat a letenky mají až v následujících dnech), aby počkali v místě alespoň do zítřka, než se současná chaotická evakuační situace stabilizuje. Alternativou k leteckému opuštění ostrova je cesta z Lomboku trajektem z přístavů v Gili nebo Lembar.  

Čeští turisté se v případě potřeby mohou obracet na pohotovostní konzulární telefon +62 8111 941 251.