česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Radomír Karlík
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Teroristické útoky v Surabayi

V neděli 13. 5. 2018 došlo ve městě Surabaya na indonéské Východní Jávě ke třem koordinovaným teroristickým útokům proti křesťanským kostelům.

Bombové útoky si dosud vyžádaly 14 mrtvých a 41 zraněných. V reakci na útoky byla po celé zemi přijata zesílená bezpečnostní opatření, a to zvlášť v místech se zvýšenou koncentrací osob. Bezpečnostní opatření byla zvýšena rovněž na letištích, včetně mezinárodního letiště Ngurah Rai na Bali.

Bezpečnostní situace v zemi je po útocích v Surabayi napjatá. Indonéská policie varuje, že v nadcházejícím období může dojít k dalším teroristickým útokům či vážným bezpečnostním incidentům. A to jak v souvislosti s blížícím se obdobím postního měsíce Ramadánu, tak i s vrcholící kampaní před guvernérskými a místními volbami, které se mají konat 27. 6. Ve zjitřené situaci může být bezpečnostně rizikové i konání Asijských her v Jakartě a Palembangu v období od 18. 8. do 2. 9. 2018.

Zastupitelský úřad ČR v Jakartě doporučuje českým turistům cestujícím do Indonésie, aby zejména v období postního měsíce Ramadánu a následně v době kolem konání místních voleb v zemi dbali zvýšené obezřetnosti při pohybu na veřejnosti a vyhýbali se návštěvám v místech s vyšší koncentrací osob včetně církevních stánků a jejich bezprostřednímu okolí.