česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tsunami zasáhlo pobřeží Jižní Sumatry a Západní Jávy

Podle posledních informací (26.12., 13:00) Národní agentury pro přírodní katastrofy (BNPB) si tsunami, které v sobotu 22.12. ve večerních hodinách zasáhlo pobřeží Západní Jávy a Jižní Sumatry, dosud vyžádalo 430 obětí na životech a 1495 zraněných, přičemž 159 osob se stále pohřešuje.

Tsunami bylo způsobeno intenzivní sopečnou aktivitou vulkánu Anak Krakatau, zaznamenanou v posledních měsících, v jejímž důsledku došlo k sesuvu části sopečného masívu do moře a k následné vzedmuté vlně. Sopka Anak Krakatau se nachází na malém ostrůvku v Sundském průlivu mezi ostrovy Sumatra a Jáva, který se vynořil z oceánu půl století po ničivém výbuchu sopky Krakatau v r. 1883. Sopka se probudila k životu v červenci t.r. a její vulkanická činnost nabyla na intenzitě od září.

Ničivé tsunami zasáhlo pobřeží regionů Lampung (Jižní Sumatra) a Banten (Západní Jáva), které jsou vyhledávanými turistickými oblastmi zejména ze strany místních obyvatel (na pobřeží západojávanského Bantenu se nachází populární turistický resort Tanjung Lesung). Vedle lidských obětí tsunami způsobilo i značné materiální škody. Podle nejaktuálnější statistiky místních úřadů bylo poničeno 924 obydlí, 73 hotelových zařízení a 60 restaurací v zasažených oblastech.

Indonéské úřady varují, že trvající vulkanická aktivita Anak Krakatau, společně se silnými srážkami v současném období dešťů, může vést k dalším sesuvům svahů sopky a následným tsunami v oblasti. Národní agentura pro meteorologii a klima (BMKG) vydala doporučení, aby se lidé nacházející se v přímořských oblastech regionů Lampung a Banten zdrželi aktivit ve vzdálenosti minimálně 500 m od pobřeží. 

Indonéské Centrum pro vulkanologii (PVMBG) dne 27.12. zvýšilo bezpečnostní stupeň varování v okolí sopky z úrovně II (bdělost) na úroveň III (ostražitost) a současně rozšířilo perimetr zákazu pohybu v okolí Anak Krakatau na 5 km.

Českým turistům, kteří pobývají v oblasti, doporučujeme sledovat místní sdělovací prostředky a řídit se pokyny místních úřadů. V případě nouze je možné se obrátit na nouzovou linku ZÚ Jakarta +62 811 1941 251.