česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikipedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemětřesení na Lomboku a aktuální situace v místě

Zemětřesení o síle 6,4 stupňů Richterovy stupnice, které v neděli 29. července v 05:47 hod místního času postihlo indonéský ostrov Lombok v části Západní Nusa Tenggara souostroví, si podle místních úřadů vyžádalo 14 mrtvých, 162 zraněných a značné materiální škody.

Nejvíce byla zemětřesením zasažena východní oblast ostrova Lombok, kde přišlo o život 10 lidí. Mezi oběťmi neštěstí nejsou, dle sdělení Ministerstva zahraničních věcí Indonésie, žádní občané Evropské unie. Guvernér ostrova vyhlásil v oblasti třídenní stav nouze, během kterého budou probíhat ve zvýšené míře záchranářské a odklízecí práce. Infrastruktura na Lomboku nebyla v důsledku zemětřesení nijak vážněji narušena, v místě funguje telefonické i internetové spojení, nedošlo k dlouhodobějšímu výpadku elektřiny.

Úřady po zemětřesení vyhlásily zákaz vstupu na turisticky atraktivní sopku Mt Rinjani, a to z důvodu hrozících sesuvů půdy. Podle údajů místních úřadu se v čase zemětřesní vyskytovalo na úpatí či v bezprostřední blízkosti vrcholu sopky až 637 zahraničních turistů. Řada z nich se již vrátila do svých hotelů, nicméně značná část jich ještě zůstává uvízlých na svazích sopky a jsou záchranářskými týmy průběžně evakuování z oblasti. Dle aktuálních údajů úřadů na Lomboku (info k 30. 7., 14:30 hod.) nejsou mezi těmito turisty žádní občané ČR.