česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zvýšené riziko onemocnění horečkou dengue

V souvislosti s kulminací období dešťů upozorňuje zastupitelský úřad na zvýšený výskyt komárů přenášejících virus dengue.
 

K symptomům horečky dengue, známé také jako „horečka lámající kosti“, patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. U některých lidí se horečka dengue může rozvinout do jedné ze dvou život ohrožujících forem. První z nich je hemoragická horečka dengue, která způsobuje krvácení a výrazné snížení hladiny krevních destiček. Druhou formou je šokový syndrom dengue, který je příčinou nebezpečně nízkého krevního tlaku.

Proti horečce dengue neexistuje žádná účinná vakcína, která by člověka před nakažením chránila. Lze pouze doporučit, aby se cestovatelé do oblastí s výskytem komárů přenášejících dengue důkladně chránili před bodnutím (zvláště v podvečerních hodinách) chemickými přípravky, které jsou běžně dostupné i v Indonésii.

V případě, že se dostaví některé z výše uvedených symptomů, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc a nechat si udělat rozbor krve, na jehož základě lze nakažení dengue vyloučit.

Jestliže člověk onemocní horečkou dengue, obvykle se uzdraví pouze díky přijímání dostatečného množství tekutin (pokud jde o mírnou nebo středně těžkou formu nemoci). V případě závažnější formy horečky dengue mohou pacienti potřebovat aplikaci nitrožilního roztoku nebo krevní transfúzi. Běžná zdravotnická zařízení v Indonésii mají s výskytem tohoto onemocnění bohaté zkušenosti a ve velké většině případů je dokáží léčit.