česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuálně k šíření koronaviru COVID-19 v Indonésii a Singapuru a související situaci

Vzhledem k současné situaci, kdy dochází k rušení řady leteckých spojení z Indonésie s přestupy k cestě dále do ČR či jiných evropských zemí, a vzhledem k nejistému dalšímu vývoji šíření koronaviru COVID-19 v Indonésii, důrazně doporučujeme českým turistům v Indonésii i českým občanům dlouhodobě pobývajícím v zemi, aby se navrátili do ČR nejbližším dostupným leteckým spojem. V případě konzulární potřeby se čeští turisté mohou obrátit na konzulární pohotovostní linku +62 8111 941 251.

STÁLE DOSTUPNÉ KOMERČNÍ LETY Z INDONÉSIE DO EVROPY (zdroj Delegace EU v Jakartě)

GARUDA AIRLINES - létá jednou denně (vyjma po, pá) na trase Jakarta - Amsterodam, odlet z Jakarty 23:35 (více info zde)

QATAR AIRWAYS - informace o letovém provozu aerolinek

!!! Qatar Aiways dočasně pozastavují lety z Doha do Prahy v období od 19.04. do 31.05.

 

Dopis velvyslance ČR v Jakartě p. Ivana Hoťka adresovaný občanům ČR v Indonésii

dopis velvyslance (PDF, 110 KB)

 

AKTUÁLNĚ V INDONÉSII:

Z rozhodnutí guvernéra Jakarty platí od pátku 10.04. pro hlavní město zesílená restriktivní opatření. Patří mezi ně zákaz shromažďování skupin nad pět osob, zákaz veřejných náboženských, společenských a kulturních aktivit, omezení veřejné dopravy (v provozu pouze od 6:00 do 18:00) a zákaz motocyklových taxi služeb (Grab, GoJek). Přehled základních opatření na obrázku níže:

Omezení v Jakartě

Omezení v Jakartě

Dne 31. 03. ministryně zahraničí Retno Marsudi oznámila, že Indonésie dočasně zakáže vstup do země a letištní transfer všem cizím státním příslušníkům.  

Dne 23. 03. vydalo Ředitelství imigrační služby Ministerstva pro právní záležitosti Indonésie rozhodnutí, dle kterého zahraniční občané, kteří přicestovali do Indonésie v rámci 30-denního bezvízového režimu nebo "visa on arrival", nebudou postihování za překročení pobytového oprávnění a nemusí žádat o žádný jiný pobytový titul, aby mohli setrvat na území Indonésie po dobu trvání současné situace kolem šíření COVID-19. Text rozhodnutí indonéské imigrační služby přikládáme: 

Rozhodnutí imigrační služby Indonésie o pobytu cizinců (anglický překlad) (DOCX, 17 KB)

Rozhodnutí imigrační služby Indonésie o pobytu cizinců (původní znění) (PDF, 94 KB)

Ministerstvo zdravotnictví Indonésie zveřejnilo přehled nemocnic, kde lze vyhledat pomoc při podezření z nákazy koronavirem COVID-19. Všechny nemocnice v uvedeném přehledu jsou státní zařízení, s odpovídající péčí dle místních standardů. Ministerstvo zřídilo horkou linku pro informování veřejnosti na číslech 021 5210411 (pevná linka) a 0821 1212 3119 (mobil).

Přehled nemocnic v Indonésii dle Ministerstva zdravotnictví Indonésie:

seznam nemocnic COVID19 (PDF, 449 KB)

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Zrušili mi let z Indonésie (např. z Bali) s přestupem dále do ČR nebo některé z evropských zemí (Vídeň, Amsterodam apod.). Co mám dělat?

Mám v nejbližších dnech letenku z Indonésie a nevím, jestli můj let bude či nebude zrušený. Chtěl bych Indonésii opustit co nejdříve. Co mám dělat?

V takových případech kontaktujte leteckou společnost, u které máte zakoupenou letenku. Letecká společnost by Vám měla zajistit alternativní let, příp. nabídnout předsunutí data Vašeho odletu na dřívější termín odletu, k jehož zrušení dle předpokladu nedojde.

Pobývám v Indonésii v rámci 30-denního bezvízového styku, „visa on arrival“ příp. social visa a vypšela mi platnost pobytu, evt. mi platnost pobytu v nejbližších dnech vyprší. Nemohu se za současné situace rušení letů dostat z Indonésie. Budu mít problém s indonéskými imigračními úřady (pokuta 1 tis. IDR za jeden den nad rámec pobytového povolení)?

Dne 23. 03. vydalo Ředitelství imigrační služby Ministerstva pro právní záležitosti Indonésie rozhodnutí, dle kterého zahraniční občané, kteří přicestovali do Indonésie  v rámci 30-denního bezvízového režimu nebo "visa on arrival", nebudou postihování za překročení pobytového oprávnění a nemusí žádat o žádný jiný pobytový titul, aby mohli setrvat na území Indonésie po dobu trvání současné situace kolem šíření COVID-19. Vzhledem k nepředvídatelnému dalšímu vývoj v Indonésii a možným problémům se zásobováním doporučujeme českým občanům, kteří zůstávají v zemi, aby udržovali zásoby pitné vody a základních potravin vždy alespoň na několik dnů dopředu.

Je lepší v současné situaci zůstat v Indonésii, nebo se vrátit zpět do ČR?

Dochází k rušení řady leteckých spojení z Indonésie s přestupy k cestě dále do ČR či jiných evropských zemí. Vzhledem k nejistému dalšímu vývoji šíření koronaviru COVID-19 v Indonésii, důrazně doporučujeme českým turistům, aby se navrátili do ČR nejbližším dostupným leteckým spojem.

 

Českým občanům pobývajícím v Indonésii doporučujeme seznámit se s informacemi českého Ministerstva zdravotnictví o nákaze novým koronavirem COVID-19. Relevantní informace lze nalézt na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Další informace k aktuální situaci naleznete v článku "Opatření v souvislosti s šířením koronaviru ve světě" na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Užitečné rady a doporučení naleznete dále na tomto odkazu.

 

AKTUÁLNĚ V SINGAPURU

!!! Počínaje půlnocí z pondělí 23.03 na úterý 24.03 zavedl Singapur restriktivní opatření pro vstup do země - zákaz vstupu i letištního tranzitu pro všechny zahraniční turisty.