česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Veronika
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká humanitární pomoc pro Lombok

Z prostředků humanitární pomoci ČR byl v průběhu roku 2019 realizován projekt obnovy čtyř škol na severu indonéského ostrova Lombok, který byl v polovině minulého roku vážně zasažen sérií zemětřesení. Projekt vytvořil prostor pro výuku 200 dětí a napomohl jejich návratu do normálního života.
 

S podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví ČR v Jakartě byl v průběhu roku realizován projekt s rozpočtem 2 580 000,- Kč financovaný  z prostředků humanitární pomoci, v jehož rámci nadace Happy Hearts Indonesia provedla v nejvíce postižené oblasti severního Lomboku obnovu čtyř zničených škol. Lombok postihla v roce 2018 série ničivých zemětřesení o síle až 7 stupňů Richterovy škály. V důsledku přírodní katastrofy byly srovnány se zemí celé oblasti a došlo i ke značným ztrátám na životech.

Projekt byl zahájen v listopadu 2018 a formálně ukončen v říjnu 2019.  V rámci projektu byly obnoveny základní škola SD Ar Rahmah a předškolní zařízení PAUD Al Muhsinin, PAUD Permata Hidayah, PAUD Suli Mekar. Projekt zajistil výuku v důstojných prostorách bezmála dvěma stům dětí z chudého prostředí a pomohl jim překonat trauma z loňské katastrofy, která zničila velkou část jejich dosavadního světa. Nová škola jim po téměř roce improvizované výuky v provizorních přístřešcích nebo stanech poskytne možnost návratu ke každodennímu normálu a napomůže tak i jejich psychické rekonvalescenci  po prožitých traumatech. Školy disponují vybavenými učebnami a sociálním zařízením. Jsou vystavěny s použitím technik odolných při zemětřesení.  Součástí projektu je i dvouletý patronát nad údržbou školy a podpora vzdělávání učitelů, kteří v nich působí.

Nadace Happy Hearts Indonesia se zaměřuje na výstavbu a obnovu škol. Mediální tváří nadace je česká modelka Petra Němcová, která sama prošla těžkou zkušeností během velké přírodní katastrofy v roce 2003, která zasáhla Indonésii a další země regionu.