česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Berau Post
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika a Indonésie položily základní kámen společné spolupráce v ochraně biodiverzity

Velvyslanec České republiky ocenil indonéské úředníky a místní nevládní organizace jako projev podpory boje proti nelegálnímu obchodu s želvími produkty poté, co v prosinci 2018 došlo k zabavení a následnému spálení želvoviny z více jak 300 mořských želv.

Český velvyslanec v Indonésii Ivan Hotěk ocenil vládní představitele z oblasti Berau společně s několika členy armády, úředníky z ministerstva moří, policie a nevládních organizací, kteří se spojili za účelem boje proti nelegálnímu obchodu s želvími vejci a výrobky z želvoviny.

V březnu 2018 místní ochranářské organizace a příslušníci indonéské armády s pomocí českých odborníků na nelegální obchod se zvířaty, zadrželi loď s více jak 1200 vejci karet obrovských (Chelonia mydas), které byly připraveny na export pro čínský a singapurský trh. Následující akce se v utajení připravovala několik měsíců a vyvrcholila v prosinci 2018 zabavením a následném symbolickém spálení největšího množství výrobků a surového materiálu z želvoviny, která odhadem pocházela z více jak 300 karet pravých (Eretmochelys imbricata). Ceremoniál předávání ocenění byl ve spolupráci s organizacemi Zoo Liberec a Českou koalicí pro ochranu biodiverzity (CCBC), které každoročně oceňují mimořádné počiny přispívající k ochraně přírody.

Součástí ceremoniálu bylo také otevření tématu užší spolupráce mezi zeměmi na úrovni ministerstev životního prostředí, která by prohloubila a ulehčila již probíhající společné úsilí směřující k zachování druhové rozmanitosti a také by otevřela dveře pro studenty a učitele obou zemí a rozšířila tím možnosti vědeckého přístupu a nabývání zkušeností v ochraně přírody.