česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Flickr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k volbám do Evropského parlamentu konaných na území ČR ve dnech 24. a 25. května 2019

Na území České republiky se ve volbách do Evropského parlamentu bude hlasovat ve dnech 24. a 25. května 2019.  Dne 24. května (pátek) se bude hlasovat od 14.00 hodin do 22.00 hodin a dne 25. května 2019 (sobota) se bude hlasovat od 8.00 hodin do 14.00 hodin.
 

Volby do Evropského parlamentu, konané na území České republiky, upravují tyto obecně závazné předpisy:

  • zákon č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“),

  • vyhláška č. 409/2003 Sb., k provedení zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů,

  • zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Pro volby do Evropského parlamentu tvoří státní území České republiky jeden volební obvod (§ 2 odst. 3 zákona).

Státní občan České republiky může hlasovat pro kandidáty, uvedené na kandidátních listinách, zaregistrovaných v České republice, pouze na území České republiky. Při volbách do Evropského parlamentu nelze hlasovat na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí. Korespondenční hlasování zákon v současné době neumožňuje. Volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné (§ 36 odst. 1 zákona).

Podrobněji k volbám, možnosti zápisu do zvláštního seznamu voličů a vydání voličského průkazu se dočtete v „Informaci pro občany České republiky žijící v zahraničí o podmínkách hlasování ve volbách do Evropského parlamentu“ .