česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o cestování do Indonésie a Singapuru

CESTOVÁNÍ DO ČESKÉ REPUBLIKY:
Aktuální informace o podmínkách vstupu do ČR jsou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
 

INDONÉSIE

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Dne 10. 07. vydalo Generální ředitelství imigrační služby Indonésie oběžník č. IMI-GR.01.01-1102/2020, který upravuje podmínky cizích st. příslušníků, kteří aktuálně pobývají v Indonésii v rámci některého z pobytových titulů. Zásadní opatřením oběžníků je, že cizinci, kteří pobývají v Indonésii na základě tzv. vízové výjimky, musí opustit Indonésii do 30 dnů ode dne účinnosti oběžníku. Držitelé „víza při příjezdu“ (visa on arrival), kteří pobývají v Indonésii a neexistuje pro ně způsob, jak vycestovat ze země, musí do 30 dnů ode dne účinnosti oběžníku své vízum prodloužit. Pokud tak dotčené osoby neučiní, vystavují se sankcím indonéských imigračních úřadů (pokuta za „overstay“, vyhoštění).

Od 31. 03. platí zákaz vstupu do země a letištního tranzitu pro všechny cizí státní příslušníky. Zákaz se nevztahuje na osoby s dlouhodobým pobytovým oprávněním (KITAS/KITAP). Níže naleznete podmínky, za kterých mohou cizí státní příslušníci s dlouhodobým pobytovým oprávněním vstoupit na území Indonésie.

Podmínky vstupu na území Indonésie (PDF, 2 MB)

Podmínky vstupu na území Indonésie

Podmínky vstupu na území Indonésie

DOPRAVA:

Mezinárodní doprava pokračuje v omezeném rozsahu. Qatar Airways od 01. 07. zvýšily týdenní frekvenci letů (nyní 11 letů týdně) a létají z Jakarty i z Denpasaru (Bali) do Doha s návaznými přestupy do Evropy. Domácí aerolinky Garuda Airlines létají z Denpasaru na Bali s přestupem v Jakartě do Amsterodamu. Lety z Jakarty částečně obnovily také letecké společnosti Emirates a Etihad. Naopak aerolinky Turkish Airlines, které původně avizovaly zahájení letů z Jakarty přes Istanbul do Prahy od pol. června, začnou létat do Indonésie pravděpodobně až od srpna. Fungující aerolinky nově nepožadují pro mezinárodní lety test neinfekčnosti COVID-19, ani průvodní dopis zastupitelského úřadu potvrzující itinerář cesty.

Je vždy potřeba se informovat u konkrétní letecké společnosti, zda v daném termínu let uskuteční a za jakých podmínek (test na COVID-19, prokázání návazné cesty z letiště příletu do cílové destinace apod.) budou cestující přijeti do přepravy.

Vnitrostátní doprava probíhá za zvláštních podmínek. V letadlech je možné využít jen 50% kapacity z důvodu dodržení odstupu, pasažéři musí prokázat negativní COVID-test (dostačující je tzv. rapid test) a většinou i prokázat nezbytnost své cesty (v praxi může jít i o obchodní jednání potvrzené hostitelskou firmou apod.).  

OPATŘENÍ:

Nadále dochází k nárůstu denní statistiky počtu nakažených v zemi, což je z oficiálních míst vysvětlováno nárůstem počtu testovaných osob a efektivnějším vyhledáváním a zachycováním případů nákazy. V rámci probíhajícího postupného uvolňování restrikcí přechází Indonésie od původní snahy zamezit šíření COVID-19, jež se ukázala jako nerealistická v podmínkách země, k postoji „naučit se žít s koronavirem“, a to při zvýšené hygienické a společenské obezřetnosti.

Východní Jáva, nové epicentrum epidemie COVID-19 v zemi, zaznamenala v posledních dnech největší denní nárůst případů. Hlavní město Jakarta se drží ve statistice denních nárůstů případů za Východní Jávou na druhém místě. Dle indonéského Ministerstva zdravotnictví stabilní nárůst případů nemusí nutně znamenat zvýšení počtu hospitalizací, protože většina nových pacientů s COVID-19 by mohla podstoupit karanténní léčbu doma. Podle vládní analýzy nedošlo v posledních týdnech k významnému nárůstu počtu obsazených nemocničních lůžek.

Z rozhodnutí jakartského guvernéra A. Baswedana byl od středy 01. 06. prodloužen o další dva týdny stávající restriktivní režim platný pro zvláštní zónu (PSBB) hlavního města, v jehož rámci docházelo v posledních čtyřech týdnech k postupnému uvolňování restrikcí. Časově odsunuto je tak především rozhodnutí o otevření škol a dalších vzdělávacích zařízení. Nový školní rok měl v Indonésii začít 13. 07., vzhledem k prodloužení opatření PSBB však k faktickému otevření škol nedojde a výuka bude on-line. V Jakartě tak nadále platí zpřísněné hygienické a zdravotní standardy (dodržování metrového odstupu, omezení veřejného sdružování, požívání roušek a desinfekce, kapacitní omezení  v rámci všech zprovozněných sektorů veřejného života na 50% zúčastněných osob.

Hlavní město dále zpřísňuje dohled nad tradičními trhy a službami veřejné hromadné dopravy, jelikož tato místa jsou považována za nejrizikovější s ohledem na šíření koronaviru.  Současně městská správa na následující dva týdny nasadí vojenské, policejní a správní složky pověřené dohledem na provádění a dodržování zdravotního protokolu v rizikových oblastech.

Guvernér turistického Bali avizoval, že ostrov by se v případě optimistického scénáře mohl opět otevřít pro zahraniční turisty od 11. 09.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zahraničních věcí Indonésie

Ministerstvo zdravotnictví Indonésie

Aktuální informace k šíření koronaviru COVID-19 v Indonésii

 

SINGAPUR

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 24. 03. platí zákaz vstupu do země a letištního tranzitu pro všechny cizí státní příslušníky. Zákaz se nevztahuje na osoby s dlouhodobým pobytovým oprávněním. Možnost tranzitu přes singapurské letiště i pro cizí státní příslušníky byla obnovena od 02. 06., vztahuje se však pouze na některé letecké společnosti.

DOPRAVA:

Mezinárodní letecké spoje fungují ve velmi omezeném rozsahu. Níže naleznete aktuální informace k jednotlivým aerolinkám provozujícím letecké spojení se Singapurem.

Letecké spoje ze Singapuru do Evropy update červenec 2020 (DOCX, 12 KB)

S platností od 02. 06. bylo oznámeno obnovení možnosti tranzitu přes singapurské letiště. Prvními aerolinkami, které dostaly povolení tranzitu, jsou domácí Singapore Airlines, a to pro lety z Austrálie,  Nového Zélandu, Číny, Japonska a Jižní Koreje. Otevřením tranzitu v Singapuru by se otevřel významný regionální hub a postupně se mohla oživit i dopravní obsluha dalších oblastí (např. indonéského Bali).

OPATŘENÍ:

Singapur od 19. 06. přistoupil k druhé fázi rozvolnění restriktivního režimu (tzv. circuit breaker), který byl vyhlášen 13. 04. a částečně uvolňován od 01. 06. Druhá fáze přináší zásadnější kroky uvolňování, mělo by během ní dojít k postupnému etablování „nového normálu“, a to v závislosti na dalším vývoji epidemiologické situace v místě. Za dodržování přísných hygienických a společenských opatření (dezinfekce, roušky, sociální odstup) byly otevřeny obchody a restaurace, venkovní sportoviště a parky jsou opět přístupné veřejnosti, povoleno je shromažďování do 5 osob. Od 29. 06. se otevřela školní zařízení všech stupňů. Naopak nadále zůstávají zakázány veřejné aktivity, během nichž dochází  ke kumulaci většího počtu osob (náboženská shromáždění, konference, koncerty a výstavy), uzavřeny zůstávají knihovny a muzea, kina, divadla a noční bary.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zahraničních věcí Singapuru

Ministerstvo zdravotnictví Singapuru

Aktuální informace k šíření koronaviru COVID-19 v Singapuru

 

SULTANÁT BRUNEJ

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 24. 03. platí zákaz vstupu do země a letištního tranzitu pro všechny cizí státní příslušníky.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Brunei Darussalam

Imigrační úřad Brunei Darussalam

 

VÝCHODNÍ TIMOR

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 13. 04. platí zákaz vstupu do země, letištního tranzitu, i opuštění země pro všechny občany i cizí státní příslušníky. Výjimky jsou udělovány z rozhodnutí Úřadu předsedy vlády.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Úřad vlády Východního Timoru