česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o cestování do Indonésie, Sultanátu Brunej a Východního Timoru


 

VYCESTOVÁNÍ  Z ČR a NÁVRAT DO ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Testovací místo v Indonésii pro absolvování testu na COVID-19 lze vyhledat dle konkrétní lokality pomocí webové aplikace halodoc.

 

INDONÉSIE

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

AKTUÁLNĚ: Cestování do Indonésie a v rámci Indonésie od 9. února 2021

Od 31. března 2020 platí zákaz vstupu do Indonésie a letištního tranzitu pro cizí státní příslušníky cestující za účelem turistiky.

Dle sdělení indonéských imigračních úřadu z 20. září 2020 jsou cizí st. příslušníci, kteří aktuálně pobývají v Indonésii jako držitelé nouzového povolení k pobytu (Emergency Stay Permit /Izin Tinggal Keadaan Terpaksa - ITKT/) na základě vypršeného bezvízového pobytu, původního příjezdového víza (visa on arrival), vícevstupního víza /D212/ nebo povolení k pobytu KITAS či KITAP si mohou prodloužit tato víza a pobytové tituly nebo zažádat o nové. Pokud tak neučiní, vystavují se možným sankcím ze strany imigračních úřadů.

DOPRAVA:

Mezinárodní doprava pokračuje v omezeném rozsahu. Qatar Airways létají z Jakarty do Doha s návaznými přestupy do Evropy. Domácí aerolinky Garuda Airlines létají z Denpasaru na Bali s přestupem v Jakartě do Amsterodamu. Lety z Jakarty částečně obnovily také letecké společnosti Emirates a Etihad. 

Je vždy potřeba se informovat u konkrétní letecké společnosti, zda v daném termínu let uskuteční a za jakých podmínek (test na COVID-19, prokázání návazné cesty z letiště příletu do cílové destinace apod.) budou cestující přijeti do přepravy.

Vnitrostátní doprava probíhá za zvláštních podmínek. V letadlech je možné využít jen 50% kapacity z důvodu dodržení odstupu, pasažéři musí prokázat negativní COVID-test.

OPATŘENÍ:

Vzhledem k pokračujícím vysokým denním přírůstkům covid nakažených vláda Indonésie zavedla tzv. režim zpřísněných restrikcí veřejných aktivit (PPKM) na ostrovech Jáva a Bali  Zpřísněná restriktivní opatření pro Jávu (včetně Jakarty) a Bali aktuálně obnášejí: práci z domova pro 50% personálu vyjma subjektů ve strategických odvětvích, pokračování školní výuky v režimu online, otevírací doba obchodních center do 21 hod., omezení kapacity restaurací na 50% návštěvníků, omezení kapacity bohoslužeb na 50% přítomných, zákaz společensko-kulturních akcí. 

Velvyslanectví ČR v Jakartě zůstává otevřeno pro omezenou vízovou a matriční agendu.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zahraničních věcí Indonésie

Ministerstvo zdravotnictví Indonésie

Aktuální informace k šíření koronaviru COVID-19 v Indonésii

 

SULTANÁT BRUNEJ

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Od 24. března 2020 platí zákaz vstupu do země a letištního tranzitu pro všechny cizí státní příslušníky.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Brunei Darussalam

Imigrační úřad Brunei Darussalam

 

VÝCHODNÍ TIMOR

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vláda Východního Timoru rozhodla, v důsledku nového šíření koronaviru COVID-19 v zemi a nebezpečí komunitního přenosu, o dočasném uzavření hlavního města Dili a souvisejících restriktivních opatřeních na jeho území, a to s platností na sedm dnů od 9. března, 0:00h do 15. března 2021, 23:59h. Tato opatření mohou být prodloužena o dalších sedm dnů.  

Konkrétně se jedná o:  

- Zákaz pozemního, námořního a leteckého cestování z území hlavního města Dili do jiných regionů země, přičemž cestovat mimo Dili lze pouze v ospravedlnitelných případech z důvodu bezpečnosti, veřejného zdraví, humanitární potřeby, příp. z jiných důvodů ve veřejném zájmu, se souhlasem Ministerstva vnitra Východního Timoru.  

- Všichni obyvatelé hlavního města Dili jsou povinni absolvovat izolaci v domácím zařízení, přičemž výjimka z tohoto opatření se vztahuje na cesty za lékařským ošetřením, účast na soudních nebo policejních řízeních, nákup zboží nebo nezbytných služeb a cest do zaměstnání.  

- Platí zákaz jakýchkoli společenských, kulturních, sportovních a náboženských akcí, kterých se účastní shromáždění lidí.  

Dohled nad dodržováním uvedených opatření provádějí východotimorské policejní složky.

Od března 2020 je v zemi zaveden nouzový stav. Všechny osoby přijíždějící do země musí podstoupit 14-denní karanténu ve státním nemocničním zařízení nebo v soukromém příbytku po obdržení úředního souhlasu. Na veřejnosti je povinné nošení roušek a dodržování hygienických opatření (včetně zachování min. 1,5 m odstupu ve společenském styku). Po dobu nouzového stavu zůstávají v platnosti všechny úřední dokumenty a rozhodnutí, kterým by jinak vypršela platnost.

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Úřad vlády Východního Timoru