česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jakarta NOW
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncertní vystoupení Jaroslava Svěceného a Miloslava Klause v Indonésii

V rámci letošních oslav stoletého výročí české státnosti Velvyslanectví ČR v Jakartě uspořádalo dne 5. listopadu koncert českého houslového virtuóze Jaroslava Svěceného, kterého během vystoupení na kytaru doprovázel jeho tradiční koncertní souputník Miloslav Klaus.

Koncert se odehrál v jakartském hotelu Mandarin Oriental a v hledišti jej sledovalo více jak tři sta pozvaných zástupců místních diplomatických misí, indonéských hostů z řad politického, kulturního a veřejného života i Čechů žijících v Indonésii. Před koncertem vystoupil s krátkým proslovem velvyslanec Ivan Hotěk a mimo jiné připomněl hlavní milníky v historii českého státu, které se opírají o magické číslo osm (1918, 1948, 1968). Slavnostní krátkou uvítací řeč pronesl rovněž ředitel indonéské pobočky společnosti Home Credit Jaroslav Geisler. Home Credit se podílel na zajištění koncertu jako jeho hlavní sponzor.  

Během hodinového vystoupení dua Svěcený-Klaus zazněly skladby světových klasiků vážné hudby (Paganini, Bach, Smetana) i autorské skladby samotného houslového mistra. V závěru koncertu pak Svěcený zahrál českou i slovenskou státní hymnu jako připomenutí kulatého výročí někdejšího společného státu Čechů a Slováků. Hudebník vystoupil v Jakartě již poněkolikáté během posledních let a i tentokrát jeho koncert sklidil obrovský úspěch mezi přítomnými hosty. Důkazem byl vyžádaný dvojí přídavek. Na samotný závěr vystoupení zazněl v podání strun Bachův famózní kus „Air“. Svěcený opět předvedl, jak mistrovsky je se svými houslemi sžitý a zvláště ve vlastních skladbách strhujícím způsobem ukázal, co vše dokáže ze svého nástroje hudebně dostat.      

V rámci programu kulturní akce předal velvyslanec Ivan Hotěk čestné ocenění třem přítomným významným hostům, kteří se zasloužili o rozvoj a posilování vztahů mezi ČR a Indonésií. Stříbrnou medaili Jana Masaryka z rukou velvyslance převzali bývalý indonéský ambasador v Praze p. Leonard Tobing, honorární konzul ČR v Surabayi p. Hermawan Kartajaya a bývalý rektor Matana University p. Willi Toisuta.  

Během své návštěvy Indonésie Jaroslav Svěcený a Miloslav Klaus dále odehráli benefiční koncert pro indonéskou neziskovou organizaci „Happy Hearts“ české modelky Petry Němcové, jehož výtěžek byl věnován na výstavbu místních základních škol v rámci vlastního projektu organizace.

Posledním vystoupením hudebníků byl koncert ve městě Makassar na ostrově Sulawesi, který byl nedávno zasažen ničivým zemětřesením. Koncert v Makassaru zorganizovalo velvyslanectví ve spolupráci s místním Honorárním konzulátem ČR a společností PT Semen Tonasa, která touto kulturní událostí připomenula, nad rámec výročí ČR, 50 let od předání technologie cementárny od bývalého Československa. Koncert v Makassaru tak byl výroční oslavou české státnosti i ekonomické přítomnosti ČR v regionu. Vystoupení v grandiózní pódiové výpravě sledovalo na osm set pozvaných hostů. Umělci sklidili se svým hudebním programem zasloužené ovace nadšeného publika.