česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV Singapuru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva předsedy vlády Andreje Babiše v Singapuru (14.-15. ledna 2019)

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil ve dnech 14.-15. ledna 2019 Singapur. Premiéra doprovázeli v oficiální delegaci ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Návštěvy se zúčastnila také početná delegace zástupců českých firem.

Během oficiálního programu prvního dne pobytu v Singapuru byl předseda vlády A. Babiš přijat prezidentkou Halimah Yacob a premiérem Lee Hsien Loongem. Jednání položila důraz na význam dalšího rozvoje a prohlubování bilaterálních vztahů ČR a Singapuru, zejména v oblastech znalostní ekonomiky a aplikací výsledků vědy a výzkumu do průmyslové výroby a služeb.  Do budoucna existuje zřejmý potenciál spolupráce obou zemí například v oblasti kybernetické bezpečnosti nebo rozvoje umělé inteligence. Předseda vlády A. Babiš během setkání podotknul, že k prohloubení bilaterálních vztahů by přispělo znovuotevření velvyslanectví ČR v Singapuru. Český úřad v Singapuru by mohl pomoci 45 českým firmám, které již v Singapuru mají své pobočky, v rozvoji jejich obchodních vztahů v místě a otevřít dveře dalším českým subjektům pro vstup jak na singapurský, tak širší regionální trh. Turistickou výměnu a užší styky obou zemí by podpořilo zavedení přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi.

Druhý den své návštěvy Singapuru se předseda vlády A. Babiš setkal s honorárním konzulem ČR Kwee Liong Seenem, ministrem financí Heng Swee Keatem a ministrem zahraničí Vivianem Balakrishnanem. Při setkání obdržel český honorární konzul z rukou premiéra A. Babiše ocenění v podobě pamětní stříbrné medaile Jana Masaryka za výkon konzulské funkce v místě a přínos k rozvoji bilaterálních vztahů. Stejné ocenění předal premiér také nerezidentnímu velvyslanci Singapuru v ČR Tan Soo Khoonovi.  

V rámci dalšího programu návštěvy premiér A. Babiš vystoupil s proslovem na zahájení Singapursko-českého obchodního fóra. Setkání českých a singapurských podnikatelů proběhlo jako společná platforma zorganizovaná ve spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR (SPaD) a jeho singapurským protějškem Singapore Business Association (SBF).

V rámci oficiálního programu předseda vlády A. Babiš dále navštívil botanickou zahradu National Orchird Garden, kde během slavnostního ceremoniálu pokřtil názvem „Dendrobium Andrej Babiš“ novou odrůdu orchideje. Křtění orchideje jménem význačného politika, který Singapur navštíví, je jednou z místních zvyklostí, který singapurský protokol nabízí význačným hostům.

S ohledem na akcent Singapuru na vědu, inovace a rozvoj aplikovaného výzkumu, který koresponduje s obdobnou, aktuálně rozvíjenou koncepcí vlády ČR byla do programu předsedy vlády A. Babiše zahrnuta návštěva Nanyang Technological University Singapore (NTU) a jejího unikátního výzkumného centra specializujícího se na rozvoj samo-řiditelných vozidel a možné implementace do veřejné dopravy. Za přítomnosti předsedy vlády ČR bylo uzavřeno Memorandum o spolupráci, které bylo v posledním období dojednáno mezi singapurskou  NTU a českou VŠCHT, a představuje platformu pro výměnu studentů a pedagogů a spolupráci na společných vědeckých projektech.