česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Martin Kolařík
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy státního svátku 28. října v Jakartě

V den výročí vzniku samostatného československého státu 28. října uspořádal Zastupitelský úřad ČR v Jakartě slavnostní recepci. Podnik se konal v příhodně vyzdobeném sálu hotelu Mandarin Oriental v centru Jakarty a zúčastnilo se jej na tři sta pozvaných hostů, zástupců zahraničních diplomatických misí, místního politického a veřejného života i české komunity žijící v Indonésii.
 

V den výročí vzniku samostatného československého státu 28. října uspořádal Zastupitelský úřad ČR v Jakartě slavnostní recepci. Podnik se konal v příhodně vyzdobeném sálu hotelu Mandarin Oriental v centru Jakarty a zúčastnilo se jej na tři sta pozvaných hostů, zástupců zahraničních diplomatických misí, místního politického a veřejného života i české komunity žijící v Indonésii. Jako hlavní host recepce z indonéské strany byl náměstek ministra obchodu Jerry Sambuaga. K VIP hostům, kteří se podniku zúčastnili, dále patřili končící ministr energetiky Ignasius Jonan, nově jmenovaný místopředseda horní komory Parlamentu Sultan Baktiar Najamudin, místopředseda DPR p. Aziz Syamsuddin, zástupce MPR p. Hidayat Nurwahid, vrchní ředitel Sekce pro americké a evropské záležitosti indonéského MZV Teuku Faizasyah, generál Suhardi Alius, významní představitelé obchodního a průmyslového spektra p. Chandra Eka, p Soegiarto Hanafi a další významné osobnosti společenského i kulturního života země.  

Na úvod oficiálního programu recepce zazněly státní hymny Indonésie a ČR v podání pěveckého sboru absolventů Univerzity Satya Wacana z města Salatiga (Střední Jáva), doprovázeného na housle a klavír.

Velvyslanec Ivan Hotěk během svého uvítacího proslovu připomenul historické okamžiky vzniku společného státu Čechů a Slováků v roce 1918 a odkaz demokratického období Československa pro vývoj samostatné České republiky po rozdělení státu v roce 1993. Vyzdvihl rovněž význam bilaterálních vztahů České republiky a Indonésie, jejichž kořeny sahají hluboko do historie až k prvním obuvnickým výrobnám společnosti Baťa, která je v Indonésii i dnes veřejně známá. Styky obou zemí se v současnosti rozvíjí v mnoha směrech, od oblasti obchodní spolupráce českých a indonéských firem, přes univerzitní sféru až po aktivity českých NGOs v oblasti ochrany životního prostředí a humanitární pomoci. Zmínil významné investice obou zemí, připomenul blížící se výročí Sametové revoluce, která ukotvila ČR v rámci demokratického společenství a připomenul nadcházející výročí 70ti let od navázání diplomatických vztahů obou zemí, které připadá na únor příštího roku. Na závěr svého proslovu velvyslanec poblahopřál prezidentovi Joko Widodovi k nástupu do druhého funkčního období a popřál mnoho zdaru jeho novému vládnímu kabinetu.   

Na závěr formální části recepce český velvyslanec společně s dalšími VIP hosty přizvanými na pódium rozkrojil tradiční slavnostní dort. Během podniku mohli přítomní okusit speciality tradiční české kuchyně, připravené, jako každý rok, pracovníkem úřadu Vladimírem Sehnalem.

Státní recepce byla důstojnou oslavou výročí vzniku samostatného československého státu, která byla dobře mediálně prezentována v následujících dnech v místních tištěných i digitálních  médiích.