česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Charisa Vanessa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recepce k oslavě výročí 100 let české státnosti v Jakartě

Dne 6. listopadu uspořádal Zastupitelský úřad ČR v Jakartě slavnostní recepci u příležitosti oslav výročí 100 let vzniku samostatného státu, bývalého Československa, a státního svátku 28. října.

Termín konání recepce byl záměrně zvolen tak, aby se jí mohl zúčastnit jako hlavní host ministr obrany ČR Lubomír Metnar, který navštívil Indonésii v čele delegace směřující na jakartský veletrh vojenské techniky Indo Defence 2018. Za indonéskou stranu byl čestným hostem recepce ministr pro venkov, znevýhodněné regiony a vnitřní migraci Eko Putro Sandjojo.

Na úvod programu recepce zazněly státní hymny Indonésie a ČR v podání dětského pěveckého sboru Matana University, který na klavír doprovázela jeho sbormistryně.

Velvyslanec Ivan Hotěk přivítal přítomné hosty a hlavní slovo přenechal ministru obrany Lubomíru Metnarovi jako čestnému hostu podniku.  Ve svém uvítacím projevu ministr Metnar zdůraznil podobnou historickou zkušenost ČR a Indonésie v boji za národní nezávislost a podotkl, že i v současné době obě země čelí stejným výzvám, jako je například hrozba světového terorismu. V tomto kontextu ministr zdůraznil potřebu prohlubující se bilaterální spolupráce, k čemuž má přispět i česká účast na probíhajícím vojenském veletrhu, stejně jako další rozvoj vztahů mezi vládními i podnikatelskými subjekty obou zemí. Ministr Sandjojo ve svém proslovu připomněl, že Československo jako první z evropských zemí uznalo v roce 1950 nezávislost Indonésie. Od té doby se dle ministra vztahy obou zemí úspěšně rozvíjejí a zvláště v posledním období došlo k jejich prohloubení zejména v oblastech turistiky a školství. Ministr Sandjojo dále podotkl, že příležitosti k dalšímu rozvoji spolupráce existují zejména v oblasti energetiky a obranného průmyslu.

Na závěr formální části recepce český velvyslanec a oba ministři společně rozkrojili slavnostní dort. Společenského podniku se zúčastnilo téměř čtyři sta pozvaných zástupců zahraničních diplomatických misí, místního politického a veřejného života i české komunity žijící v Indonésii.