česky  english  bahasa indonesia 

Advanced search

Ambassador

CURRICULUM  VITAE

Ing. Ivan Hotěk

 

BORN:                                    

March 23, 1955 in Karlovy Vary, Czech Republic

EDUCATION:                         

Economic University Prague, 1983

PROFESSIONAL CAREER:    

October 2015, Ambassador of the Czech Republic to the Republic of Indonesia;
April 2015, Junior Deputy Minister, Section of Information Technologies, MFA Prague;
January 2015, Junior Deputy Minister, Budget, Logistic and Services Section, MFA Prague;
1st May to 31st December 2014, Director General, Information Division, MFA Prague;
January to February 2014, Director, LSMI Ministry of Interior, Prague;
August 2012 to December 2013, Deputy Director, LSMI Ministry of Interior, Prague;
10th of January 2011 – 31st July 2012 Ambassador, Advisor to DG, Division for Economic Cooperation and Country Promotion, MFA Prague;
2007 - 2011 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Kingdom of Thailand, Cambodia, Myanmar and Laos;
2004 – 2006 Director General, Logistic Division, MFA Prague;
2000 – 2004 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Korea;
1995 – 2000 Chargé d´ Affaires of the Czech Republic to Malaysia;
1993 – 1994 Counsellor, Director of the Financial Department, MFA Prague;
1991 – 1993 Second Secretary, Czechoslovak Embassy Seoul, Republic of Korea;
1990 – 1991 Senior Budget Officer, Financial Department, MFA Prague;
1985 – 1990 Head of Administration, Czechoslovak Embassy, New Delhi India;
1983 – 1985 Budget Officer, Financial Department, MFA Prague;

Languages:                           

English, Russian, German;

 

Mr. Hotěk is married to Mrs. Jitka Hoťková. They have two children.